PROJEKT EDUKACYJNY W GIMNAZJUM

Od roku szkolnego 2010/2011 uczniowie gimnazjum zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji muszą uczestniczyć w projekcie edukacyjnym.

Informacja o realizacji danego projektu będzie zamieszczona na świadectwie ukończenia gimnazjum, natomiast sposób realizacji projektu i zaangażowanie będzie miało wpływ na ocenę zachowania.

W naszej szkole uczniowie realizują obowiązkowy projekt edukacyjny w klasach drugich. Została im przedstawiona lista tematów wraz z opiekunami, będącymi mentorami danego tematu i udzielającymi wskazówek dotyczących realizacji danego projektu. Zadaniem uczniów jest dobranie się w zespoły od 3 do 6 osób, wybranie tematu oraz zgłoszenie się do opiekuna. Ten udzieli dalszych informacji dotyczących realizacji danego zagadnienia.

Praca metodą projektu ma być nie tylko możliwością zgłębienia swojej wiedzy na dany temat, ale również okazją do nauczenia się zasad współpracy, podziału obowiązków, odpowiedzialności oraz publicznej prezentacji swojej pracy. Każdy projekt musi bowiem zakończyć się jego upublicznieniem. Formy mogą być różne w zależności od opracowywanego tematu oraz pomysłowości uczniów.

 

TEMATY PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

REGULAMIN REALIZOWANIA PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH

ZMIANY W OCENIANIU ZACHOWANIA

(uwzględniające zaangażowanie w realizację projektu edukacyjnego)


Edukacyjna przygoda z mitologią.

Po raz kolejny okazało się, że mitologia starożytnej Grecji inspiruje do dziś. Młodzi pasjonaci mitów z klasy II C wybrali temat projektu „ZAINSPIROWANI MITEM - NASZ PROJEKT EDUKACYJNEJ GRY PLANSZOWEJ.” Punktem wyjścia do twórczych działań była historia Minotaura.

    Uczniowie z klasy II C Michał , Jakub , Mateusz, Szymon i Robert spisali się znakomicie. Plansza do gry w kształcie labiryntu ujęła wszystkich pomysłowością i precyzją wykonania. Zachwycano się również wspaniale wykonanym modelem Minotaura - jego miejsce jest pośrodku planszy oraz ciekawie zaprojektowanymi pionkami dla graczy i kostkami. Trzeba podkreślić, że pomysłowość, precyzja oraz zaangażowanie były niewątpliwymi atutami pracy tej grupy.

      Autorzy nadali grze tytuł ”LABIRYNT”, opracowali przejrzyste jej zasady dla dwóch graczy. Wprowadzili na planszy kolorowe pola, które odpowiadają wybranym dziedzinom z zakresu języka polskiego (kwestia charakteru edukacyjnego gry), gdy pionek gracza znajdzie się na takim polu, losuje on pytanie z określonej dziedziny i musi wykazać się wiedzą, inaczej traci punkty.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z sesji treningowej partii gry w wykonaniu samych autorów!

Zapraszamy na partię „LABIRYNTU” do sali 48 przy okazji szkolnych imprez.

Nad przebiegiem prac – z wielką przyjemnością – czuwała polonistka Mirella Grzanka.

Opracowała: Mirella Grzanka


„Jakie znaczenie mają kolory w życiu człowieka?”

kolory

Trzej uczniowie klasy II B i jeden uczeń klasy II A realizowali
od 28 października do 11 grudnia 2015 r.
Gimnazjalny Projekt Edukacyjny
pt: „Jakie znaczenie mają kolory w życiu człowieka?”
.Chłopcy poszukując odpowiedzi na pytanie:
Czy kolory odgrywają w naszym życiu ważną rolę?, analizowali postrzeganie kolorów, ich wpływ na emocje, dopasowanie do charakteru i nastroju oraz możliwości poprawiania estetyki otoczenia poprzez kolory.

 

 

Opracowała: Lidia Knull


"Czytamy bajki młodszym koleżankom i kolegom"

W roku szkolnym 2015/2016 w Edukacyjnym Projekcie Gimnazjalnym "Czytamy bajki młodszym koleżankom i kolegom" brały udział uczennice z klasy 2c: Ola, Julia, Mirela. 

Czytanie odbyło się  w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie zaproszone były dzieci z Przedszkola nr 11 i "Uśmiech" oraz w Szkole Podstawowej nr 7 dla klas I, II, III. 
Czytamy w ramach "Tygodnia czytania " Cała Polska czyta dzieciom.

Dzieci wysłuchały baśni śląskich: „Skarbnikowy dar” i „Historia o pannie wodnej Meluzynie” oraz bajki o przygodach misia Miodala.
Uczennice wykonały samodzielnie duże plansze z ilustracjami do książek.

Opracowała: Danuta Myl


Dzień Dziecka 2016

Podczas dzisiejszej rywalizacji sportowej z okazji Dnia Dziecka odbyły się dwa turnieje. W turnieju tenisa stołowego zwyciężyli Kacper Szepietowski i Weronika Kowalik. W turnieju piłki siatkowej zwyciężyła reprezentacja klas drugich (klasa 2ab). Gratulujemy!

Specjalne podziękowania dla chłopców z klasy 2d: Pawła Kozłowskiego, Maćka Czarneckiego, Marka Nowaka i Przemka Ćwieląga. Chłopcy zorganizowali i przeprowadzili turniej tenisa stołowego w ramach projektu gimnazjalnego.
Zawody stały na wysokim poziomie, a zwycięzcy zostali obdarowani atrakcyjnymi nagrodami.

Dziękujemy również Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów "Omega" http://rudaslaska.com.pl/w,omega---okregowa-stacja-kontroli…, która ufundowała nagrody rzeczowe!

Opracował: Piotr Antczak


Wernisaż fotograficzno – poetycki

Dnia 2 marca 2016 r. w auli naszej szkoły odbył się autorski wernisaż fotograficzno – poetycki przygotowany przez uczennice klasy II B gimnazjum w ramach projektu edukacyjnego, nad którym czuwała polonistka Mirella Grzanka.
Prace dziewcząt zostały wyeksponowane na dwóch skrzydłach wystawy- jedno nosiło tytuł „PÓŁMROK” i łączyło zdjęcia Julii Nity z cyklem poetyckim jej autorstwa o tym samym tytule. Uczennica dobrała do wykonanych zdjęć swoje teksty w taki sposób, aby stały się one metaforyczną interpretacją prezentowanych fotografii. Sporo przemyśleń pojawiło się w związku z tym u zwiedzających, co ją ogromnie ucieszyło.

Drugie skrzydło zostało zatytułowane „MAGIA ŚWIATŁA” - tu wystawiły swoje zdjęcia Karolina Piątek i Ewelina Zabielna. Fotografie przeniosły nas w świat piękna przyrody, architektury i portretu. Oddaliśmy się refleksji zainspirowanej tytułami zdjęć oraz dobranymi do nich przez autorki prac literackimi cytatami, które stały się wspaniałym, metaforycznym komentarzem do uchwyconej okiem obiektywu rzeczywistości. Pomocą w oprawie artystycznej wystawy służyła Madgalena Więzik.

Cieszymy się, że wernisaż spotkał się z ciepłym przyjęciem, dziękujemy wszystkim, którzy przyszli zwiedzić wystawę i porozmawiać z autorkami, dla których – jak same stwierdziły - był to niezwykły i niezapomniany dzień.

Opracowała: Mirella Grzanka