Wizyta gości z Ohio w ZSO nr 5!

Nadrzędna kategoria: Zajęcia przedmiotowe i pozalekcyjne Kategoria: Nietypowe lekcje
Opublikowano

W poniedziałek 15 maja 2017 naszą szkołę odwiedziła siedmioosobowa grupa studentów oraz dwoje wykładowców  z uniwersytetu w Ohio. Ich wizyta w Polsce jest formą  odbywania zajęć akademickich dotyczących demokracji oraz kształcenia umiejętności przywódczych.

Amerykanie zwiedzili budynek ZSO nr 5 od podziemi po wieżę i usłyszeli najważniejsze informacje o jego historii. Następnie spotkali się z uczniami klas licealnych, żeby bliżej poznać naszą kulturę, porozmawiać o zainteresowaniach i aspiracjach młodzieży po obu stronach Atlantyku  oraz codziennym życiu w Zabrzu i Bowling Green. Praca w małych grupach była okazją do wymiany poglądów na wiele tematów oraz zauważenia, że o wiele więcej nas łączy niż dzieli.

Po krótkiej przerwie na zjedzenie  pierogów i konwersację o gastronomii, goście uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pana Macieja Śliwę, absolwenta naszej szkoły, nauczyciela IV LO. Prowadzone przez niego warsztaty Amnesty International pozwoliły wczuć się w sytuację uchodźców, poznać przyczyny i skutki dyskryminacji oraz zastanowić się nad istotą praw człowieka. Były też źródłem wielu emocji i refleksji nad naszym zachowaniem w stosunku do różnego typu odmienności.

Uczestnicy spotkania z pewnością zapamiętają je na długo. Była to nie tylko niezwykła lekcja angielskiego, ale także zaskakująca lekcja humanizmu i wrażliwości. I mimo początkowej nieśmiałości oraz dzielącej nas ogromnej odległości w sensie geograficznym, poczuliśmy, że staliśmy się sobie bliscy…

20170515 103907

Opracowała: Beata Dziembała