Relacja ze spotkania projektowego w Estonii, Erasmus+

Kategoria: Wyjazdy
Opublikowano

Tere. Geograafia, bioloogia, valuuta, klubi…

Wbrew pozorom to nie są literówki. To tylko kilka przykładów języka estońskiego, z którymi młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu miała okazję zetknąć się w Saku, miejscowości położonej kilkanaście kilometrów od Tallinna.
Dzięki pracy w projekcie Teaching Matters, finansowanym z europejskiego programu Erasmus+, dziesięcioro uczniów naszej szkoły mogło przeżyć niezapomniane chwile na gościnnej estońskiej ziemi.

3

Od 15 do 20 marca 2016r. mieszkając u rodzin goszczących, młodzi Polacy mieli okazję poznać kulturę i tradycje tego niewielkiego, ale jakże fascynującego kraju. Poczynając od niezwykle brzmiącego dla nas języka, przez wspaniałe tańce ludowe zaprezentowane przez dzieci ze szkoły podstawowej aż po wizytę w zamku krzyżackim, Estonia zaprezentowała się w pełnej krasie.
Codzienna praca projektowa w międzynarodowych grupach, początkowo będąca sporym wyzwaniem, była okazją do praktycznego wykorzystania umiejętności językowych i nawiązania przyjaźni.
Wraz z nami pracowali i bawili się uczniowie ze szkół partnerskich we Włoszech i Holandii.

e2

Prezentacje szkół, dyskusje dotyczące różnic w systemach i sposobach nauczania, tworzenie plakatów, a także zajęcia językowe zajmowały większą część dnia.
Mimo wypełnionego zajęciami czasu, nie zabrakło okazji do obejrzenia przestronnej, nowoczesnej, posiadającej basen szkoły, przespacerowania się po Saku oraz zwiedzenia Tallinna.
Nawet temperatura odczuwalna, spadająca przy silnym wietrze do piętnastej kreski poniżej zera, nie była w stanie nikomu zepsuć nastroju. Okazji do śmiechu dostarczyła walka na miecze w muzeum w Wittenstein i możliwość zakucia w dyby holenderskiego opiekuna grupy.
I z całą pewnością wszyscy słodko będą wspominać muzeum mleczarstwa, gdzie samodzielnie przygotowane lody i kohuke (przysmak z serka w polewie czekoladowej) stały się powodem do dumy dla wielu początkujących kuchcików. e1

Co jeszcze będziemy wspominać?
Przekąski z surowych warzyw w szkolnej stołówce, podwójne muzyczne dzwonki, pasztet z niedźwiedzia, dziewczyny grające w piłkę nożną przy niesamowicie mroźnej pogodzie i łzy w oczach w chwili rozstania z naszymi gospodarzami.

Na szczęście już w październiku spotkamy się ponownie.
Jesienią nasza szkoła będzie gospodarzem kolejnego spotkania projektowego.
Mamy nadzieję, że nasi goście będą równie zachwyceni wizytą w Polsce, jak my chwilami spędzonymi w Saku Gümnaasium.

Galeria zdjęć z wyjazdu:

Opracowała: Beata Dziembała