Relacja z wymiany młodzieży z ZSO nr 5 z włoską szkołą partnerską z projektu Teaching Matters, w dniach 3.02-9.02.2016r.

Kategoria: Wyjazdy
Opublikowano

03.02.2016
Wyruszamy!
Busik zabiera nas na lotnisko w Krakowie. Po dopełnieniu niezbędnych formalności udajemy się do hali odlotów. Po dwóch godzinach lądujemy w Bergamo.
W ulewnym deszczu docieramy do Busto Arsizio. Spod budynku szkoły odbierają nas włoscy koledzy i ich rodzice.

04.02.2016
Pierwsza wizyta w szkole, w której uczy się ponad 1800 osób
. Zwiedzamy budynek (ogromny!), częstujemy się kawą i pysznymi ciepłymi ciasteczkami.
Następnie udajemy się na zajęcia warsztatowe. Zapoznajemy się z prezentacją dotyczącą zabytków Wenecji i Mediolanu, odbywamy wirtualną podróż do tych miast.
Doskonalimy również podstawową znajomość języka włoskiego.

Dominantę zajęć stanowią ćwiczenia praktyczne, umożliwiające wykorzystywanie materiałów zamieszczonych na stronie www.blendspace.com. Uczymy się, w jaki sposób przygotować prezentacje. Wspólnie opracowujemy pokaz slajdów, teksty okolicznościowych piosenek, quiz, zdjęcia, a hasłem przewodnim jest Halloween. Pracujemy pod kierunkiem nauczycieli.

Po zajęciach obiad w szkolnej stołówce- do wyboru zupa warzywna, zapiekanki, makaron.
W godzinach popołudniowych zwiedzamy Muzeum Włókiennictwa i centrum miasta.
Po opuszczeniu muzeum zastanawiamy się nad cechą wspólną łączącą nasze miasta- niegdyś przemysłowe, a w chwili obecnej stawiające na turystykę postidustrialną.

05.02.2016
Wczesnym rankiem wyjeżdżamy do Wenecji. Karnawał, niezwykłe budowle, kanały, mosty.
Gondole, tramwaje wodne.
Turyści z całego świata, postaci poprzebierane w niecodzienne stroje. Cofamy się w czasie, tradycja przeplata się z historią. I jeszcze te maski, maseczki...Urokliwe uliczki...
Niepowtarzalna atmosfera, lazurowe niebo, słońce, sklepiki z pamiątkami. Plac św. Marka, bazylika, Pałac Dożów i nie tylko...
Późnym wieczorem wracamy do Busto.

06.02.2016
Dzień spędzony z włoskimi rodzinami.
Głównie kręgielnia, pizzeria, kawiarnia. Pizza nieco nietypowa- z owocami i czekoladą; z pewnością element zaskoczenia. Wyprawa do Mediolanu, zwiedzanie. I jeszcze ryby, lody jogurtowe, desery spożywane na zewnątrz lokalu.

07.02.2016
Udajemy się pociągiem do Como. W planach przejażdżka statkiem i podziwianie widoków. Jezioro (podobno najpiękniejsze we Włoszech!), góry, rezydencje gwiazd ekranu.
Niestety, fatalna pogoda, chłód, deszcz i mgła krzyżują nam szyki. Trudno mówić o podziwianiu widoków z pokładu statku podczas rejsu. Na osłodę pozostaje zwiedzanie zabytkowej katedry.

08.02.2016
Mediolan
- stolica mody, sztuki i designu. Miasto o niepowtarzalnej architekturze. Zwiedzamy katedrę, kościoły, udajemy się do La Scali. Przy okazji zaliczamy wizytę w tutejszym muzeum, odświeżamy wiedzę dotyczącą historii muzyki.
W trakcie spaceru podziwiamy monumentalne budowle, pomniki, zaglądamy do ciekawie zaprojektowanych bram. Nasza przewodniczka gubi drogę... Na szczęście docieramy do stacji kolejowej i wracamy szybko pociągiem do Busto.
W godzinach wieczornych udajemy się na pożegnalne przyjęcie do szkoły. Tym samym uczestniczymy również w świętowaniu 18 urodzin jednego z naszych włoskich kolegów. Zabieramy wykonany wcześniej transparent z okolicznościowym napisem ( Wszystkiego najlepszego, Luca!) i wpisujemy się w klimat imprezy.
Zajadamy się urodzinowym ciastem. I pomyśleć, że wszystko odbywa się w szkolnej stołówce...

09.02.2016
Czas pożegnań.
A nieco wcześniej ostatnia wizyta w szkole i wykonanie krótkich prezentacji dotyczących naszego pobytu we Włoszech. Pojawią się one na stronie www.tes.com.

Wspólne zdjęcie, trochę łez, obietnic, życzeń- wsiadamy do autobusu, który zawozi nas na lotnisko w Bergamo.
Samolot, busik. Po wyjeździe z lotniska mały dreszczyk emocji - zatrzymuje nas Straż Graniczna.
Na szczęście kontrola nie trwa długo. Wracamy do domu pełni wrażeń.
                                                                                                                    

Barbara Rychter

FOTORELACJA