stemalliance

S - SCIENCE

T - TECHNOLOGY

E - ENGINEERING

M - MATHEMATICS

 

czyli 4 litery przyszłości!                                                                                                                

Są to dziedziny,  w których specjaliści są obecnie na rynku pracy najbardziej pożądani, a taki trend wg prognoz ma utrzymać się przez kolejne 20 lat.

Realizacja projektów ma zachęcić dzieci i młodzież do nauk ścisłych i podejmowania dalszego kształcenia właśnie w tych obszarach.

Więcej:

What is STEM Education?

http://www.livescience.com/43296-what-is-stem-education.html

http://www.stemedcoalition.org/

http://www.leaninstem.pl/

http://www.eun.org/focus-areas/stem;jsessionid=A3184A9D7E7BFE79AFEEC94720559AE5

http://leaninstem.pl/konferencja

http://www.stemalliance.eu/

stem1

OFERTA 1


Dzień Nowych Technologii w Edukacji - 21.03.2018r.

21 marca 2018 r. w Dniu Nowych Technologii w Edukacji  uczniowie ZSO nr 5 w Zabrzu oraz zaproszeni uczniowie zabrzańskich gimnazjów będą mieli okazję uczestniczyć w szeregu spotkań poświęconych technologiom.

Jednym z punktów programu będzie udział w wykładach przeprowadzonych przez pracowników Politechniki Śląskiej w Gliwicach:28951325 1621164997961402 5744169839551840256 n

1. dr inż. Adam Heyduk "Co można dostrzec w obrazie cyfrowym - współczesne zastosowania przetwarzania obrazów"

2. mgr inż. Paweł Kołodziejczyk "Jak myślą ludzie, a jak "myślą" komputery"

Kolejną propozycję będą stanowiły warsztaty prowadzone przez nauczycieli ZSO nr 5:

1. Warsztaty Zwiedzamy Polskę - kodowanie z OZOBOTAMI

2. Warsztaty Polowanie na kaczki - programowanie w Scratchu

3. Warsztaty - Pomiar obwodu Ziemi - udział w Międzynarodowym Projekcie - Eratosthenes Experiment 2018 - Eksperyment Eratostenesa

(The Eratosthenes Experiment is organised with the collaboration of the Hellenic Mathematical Society, the participation of the UNESCO regional bureau for Science and Culture in Europe, Venice (Italy) and is approved by the Department of Education in Greece.)

http://eratosthenes.ea.gr/

4. Warsztaty w ramach  Konkursu NASA Obserwatorzy wiosennego nieba

NASA GLOBE Clouds: Spring Cloud Observations Data Challenge!

Prowadzenie obserwacji nieba i chmur, z wykorzystaniem aplikacji mobilnych GLOBE Observer i GLOBE Data Entry . Zbierane w aplikacji dane to źródło cennych informacji dla naukowców NASA Langley Research Center w Wirginii (USA), badających klimat i pogodę na Ziemi między innymi przy wykorzystaniu danych satelitarnych.

http://globe.gridw.pl/obserwatorzynieba

5. Warsztaty - przeprowadzenie obserwacji przyrodniczej z wykorzystaniem aplikacji mobilnej INaturalist

I Naturalist - projekt z zakresu nauki obywatelskiej oraz serwis społecznościowy przyrodników, wolontariuszy oraz biologów oparty na idei nanoszenia na mapy i publikowania obserwacji gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Użytkownicy iNaturalist mogą publikować obserwacje organizmów w formie fotografii, nagrań audio lub obserwacji wizualnych. Obserwacje zostaną opublikowane poprzez aplikację mobilną. Informacje zebrane przez projekt są wartościowym, publicznie dostępnym źródłem danych wykorzystywanym przez różne projekty naukowe, muzea, ogrody botaniczne, parki oraz inne organizacje

https://www.inaturalist.org/

Całodzienne spotkanie uświetni występ CRYSTAL STRING QUARTET (Kwartetu smyczkowego założonego przez studentki i absolwentki Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach).

Crystal String Quartet 2 fot. Micha Sikora 560x400


"Zabrzańska szkoła jedną z najbardziej innowacyjnych placówek oświatowych w Europie!"

"Zabrzańska szkoła jedną z najbardziej innowacyjnych placówek oświatowych w Europie! To Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5. Popularna "Dwójka" przygotowując szereg działań z zakresu przedmiotów ścisłych, znalazła się w gronie zwycięzców europejskiego konkursu STEM4YOU Competition 2016!
To dla szkoły ogromne wyróżnienie, a dla uczniów szansa na dostanie się na wymarzone kierunki studiów."

Telewizja Zabrze

Więcej o konkursie

W dniach 22-29 kwietnia 2016 odbył się międzynarodowy  STEM Discovery Week, inicjatywa STEM Alliance kierowana przez  European Schoolnet z siedzibą w Brukseli.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu  włączył się do akcji i zorganizował podczas Dnia Otwartego szkoły wydarzenie „Make it STEM!”, które koordynowała Katarzyna Kwiatek-Grabarska, nauczycielka geografii i informatyki w szkole.

Przygotowaliśmy szereg działań w obszarach przedmiotów STEM - Science, Technology, Engineering, Math  pod hasłem  "Postaw na STEM!" - "Make it STEM!"

Następnie wydarzenie „Make it STEM!” zostało zgłoszone do Międzynarodowego Konkursy STEM4YOU Competition i ostatecznie znalazło się wśród grona zwycięzców europejskiego konkursu STEM4YOU Competition 2016!

http://www.stemalliance.eu/stem4you-winners

W trakcie Dnia Otwartego mieliśmy możliwość zaprezentowania szerokiemu gronu odbiorców działalność szkoły w zakresie przedmiotów ścisłych.

Jednocześnie była to fantastyczna okazja wypromowania dwóch klas STEM, które otworzyliśmy w roku szkolnym 2016/2017 w II Liceum Ogólnokształcącym oraz w Gimnazjum nr 2Obie klasy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem podczas naboru.

W naszej szkole kładziemy nacisk na naukę przedmiotów ścisłych. Wielu naszych absolwentów kontynuuje naukę na uczelniach wyższych związanych z tym obszarem edukacji. Podczas Dnia Otwartego zaproponowaliśmy wiele prezentacji, warsztatów czy zajęć laboratoryjnych z fizyki, matematyki, chemii, biologii, geografii, robotyki i programowania. Zaprezentowaliśmy naszą patronacką współpracę z Fundacją Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz szereg międzynarodowych projektów edukacyjnych, w których nasi uczniowie brali udział np.: międzynarodowy projekt „Sierpinski Carpet Project” – współpraca z Uniwersytetem w Almerii w Hiszpanii oraz Politechniką Śląską i budowanie największego fraktalu na świecie, oraz „Women in STEM” – międzynarodowy  projekt eTwinning, który właśnie zdobył Europejską Odznakę Jakości.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu został bardzo wysoko oceniony za swoje wydarzenie „Make it STEM” i znalazł się wśród grona 12 zwycięskich projektów w Europie.

24 listopada 2016 roku odbyła się w Brukseli uroczysta gala, na której koordynatorom wydarzeń  zostały wręczone oficjalne certyfikaty dla najbardziej innowacyjnych szkół w Europie – zwycięzcom STEM4YOU Competition.

Gala odbyła się podczas międzynarodowej konferencji w siedzibie firmy Microsoft w BrukseliUroczystość była zorganizowana przez STEM Alliance -  European Schoolnet i CSR Europe  pod hasłem "Skilling Up the Next Generation for an Innovative Europe – Together!".

W konferencji wzięli udział przedstawiciele świata biznesu,  edukacji oraz politycy europejscy  Tibor Navracsics - Komisarz Europejski ds. Edukacji, Kultury, Młodzieży  i Sportu oraz Marianne Thyssen -  Komisarz Europejski ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników.

Konferencja miała na celu zwrócenie uwagi, na bardzo istotną kwestię, jaką jest promowanie nauczania przedmiotów STEM oraz współpracy na poziomie szkół i przedsiębiorstw po to, by wzmocnić rolę STEM (Science, Technology, Engineering & Mathematics) wśród młodych ludzi trafiających na światowe rynki pracy.

Szkoła utwierdziła się w słuszności swoich działań i propozycji kształcenia dla zabrzańskiej młodzieży.

Wierzymy, że nasza oferta to szansa dla młodych ludzi, by w przyszłości zdobyć solidne wykształcenie zbieżne z oczekiwaniami rynków pracy.

Stale współpracujemy w ośrodkami naukowymi,  nasi uczniowie biorą udział w międzynarodowych projektach, nawiązujemy kontakty z przedstawicielami przemysłu. Poszerzamy naszą ofertę edukacyjną  tak, aby była ciekawa i konkurencyjna, ale przede wszystkim dostosowana do współczesnych potrzeb i oczekiwań.

Na takiej współpracy zyskują nie tylko młodzi ludzie, ale również przedsiębiorstwa, które już narzekają na brak pracowników w dziedzinach STEM.

„Czuję się szczególnie zaszczycona, że w imieniu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu mogłam odebrać 24 listopada 2016 r. w Brukseli tę wspaniałą nagrodę.
Z tego miejsca chciałam ją dedykować wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły, którzy przyczynili się do tego, że wydarzenie "Make it STEM!" osiągnęło tak wielki sukces na arenie międzynarodowej. Podczas STEM Discovery Week by STEM Alliance zaprezentowaliśmy wiele rodzajów aktywności, warsztatów, zajęć laboratoryjnych na różnych polach naukowych. Wszystko to było możliwe dzięki wspaniałej współpracy nauczycieli z pasją, którzy potrafią zainspirować młodych ludzi!”

Katarzyna Kwiatek-Grabarska

Nauczyciel Geografii i Informatyki,
Koordynator STEM Discovery Week 2016
w ZSO nr 5 w Zabrzu

Link do podsumowania konferencji

Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska


Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu jedną z najbardziej innowacyjnych szkół w Europie. Zwycięzca europejskiego konkursu STEM4YOU Competition!

W dniach 22-29 kwietnia 2016 odbył się międzynarodowy  STEM Discovery Week, inicjatywa STEM Alliance kierowana przez  European Schoolnet z siedzibą w Brukseli.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu  włączył się do akcji i zorganizował podczas Dnia Otwartego szkoły wydarzenie „Make it STEM!”, które koordynowała Katarzyna Kwiatek-Grabarska, nauczycielka geografii i informatyki w szkole.

Przygotowaliśmy szereg działań w obszarach przedmiotów STEM - Science, Technology, Engineering, Math  pod hasłem  "Postaw na STEM!" - "Make it STEM!"

Następnie wydarzenie „Make it STEM!” zostało zgłoszone do Międzynarodowego Konkursy STEM4YOU Competition i ostatecznie znalazło się wśród grona zwycięzców europejskiego konkursu STEM4YOU Competition 2016!

http://www.stemalliance.eu/stem4you-winners

W trakcie Dnia Otwartego mieliśmy możliwość zaprezentowania szerokiemu gronu odbiorców działalność szkoły w zakresie przedmiotów ścisłych.

Jednocześnie była to fantastyczna okazja wypromowania dwóch klas STEM, które otworzyliśmy w roku szkolnym 2016/2017 w II Liceum Ogólnokształcącym oraz w Gimnazjum nr 2. Obie klasy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem podczas naboru.

W naszej szkole kładziemy nacisk na naukę przedmiotów ścisłych. Wielu naszych absolwentów kontynuuje naukę na uczelniach wyższych związanych z tym obszarem edukacji. Podczas Dnia Otwartego zaproponowaliśmy wiele prezentacji, warsztatów czy zajęć laboratoryjnych z fizyki, matematyki, chemii, biologii, geografii, robotyki i programowania. Zaprezentowaliśmy naszą patronacką współpracę z Fundacją Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz szereg międzynarodowych projektów edukacyjnych, w których nasi uczniowie brali udział np.: międzynarodowy projekt „Sierpinski Carpet Project” – współpraca z Uniwersytetem w Almerii w Hiszpanii oraz Politechniką Śląską i budowanie największego fraktalu na świecie, oraz „Women in STEM” – międzynarodowy  projekt eTwinning, który właśnie zdobył Europejską Odznakę Jakości.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu został bardzo wysoko oceniony za swoje wydarzenie „Make it STEM” i znalazł się wśród grona 12 zwycięskich projektów w Europie.

24 listopada 2016 roku odbyła się w Brukseli uroczysta gala, na której koordynatorom wydarzeń  zostały wręczone oficjalne certyfikaty dla najbardziej innowacyjnych szkół w Europie – zwycięzcom STEM4YOU Competition.

Gala odbyła się podczas międzynarodowej konferencji w siedzibie firmy Microsoft w Brukseli. Uroczystość była zorganizowana przez STEM Alliance -  European Schoolnet i CSR Europe  pod hasłem "Skilling Up the Next Generation for an Innovative Europe – Together!".

W konferencji wzięli udział przedstawiciele świata biznesu,  edukacji oraz politycy europejscy  Tibor Navracsics - Komisarz Europejski ds. Edukacji, Kultury, Młodzieży  i Sportu oraz Marianne Thyssen -  Komisarz Europejski ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników.

Konferencja miała na celu zwrócenie uwagi, na bardzo istotną kwestię, jaką jest promowanie nauczania przedmiotów STEM oraz współpracy na poziomie szkół i przedsiębiorstw po to, by wzmocnić rolę STEM (Science, Technology, Engineering & Mathematics) wśród młodych ludzi trafiających na światowe rynki pracy.

 

Szkoła utwierdziła się w słuszności swoich działań i propozycji kształcenia dla zabrzańskiej młodzieży.

Wierzymy, że nasza oferta to szansa dla młodych ludzi, by w przyszłości zdobyć solidne wykształcenie zbieżne z oczekiwaniami rynków pracy.

Stale współpracujemy w ośrodkami naukowymi,  nasi uczniowie biorą udział w międzynarodowych projektach, nawiązujemy kontakty z przedstawicielami przemysłu. Poszerzamy naszą ofertę edukacyjną  tak, aby była ciekawa i konkurencyjna, ale przede wszystkim dostosowana do współczesnych potrzeb i oczekiwań.

Na takiej współpracy zyskują nie tylko młodzi ludzie, ale również przedsiębiorstwa, które już narzekają na brak pracowników w dziedzinach STEM.

„Czuję się szczególnie zaszczycona, że w imieniu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu mogłam odebrać 24 listopada 2016 r. w Brukseli tę wspaniałą nagrodę.
Z tego miejsca chciałam ją dedykować wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły, którzy przyczynili się do tego, że wydarzenie "Make it STEM!" osiągnęło tak wielki sukces na arenie międzynarodowej. Podczas STEM Discovery Week by STEM Alliance zaprezentowaliśmy wiele rodzajów aktywności, warsztatów, zajęć laboratoryjnych na różnych polach naukowych. Wszystko to było możliwe dzięki wspaniałej współpracy nauczycieli z pasją, którzy potrafią zainspirować młodych ludzi!”

Katarzyna Kwiatek-Grabarska

Nauczyciel Geografii i Informatyki,
Koordynator STEM Discovery Week 2016
w ZSO nr 5 w Zabrzu

Link do podsumowania konferencji

Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska


XII Dzień Nauki w Zabrzu

Jak co roku byliśmy i zapraszaliśmy do wspólnej zabawy z nauką! 
Była ekslozywna chemia, fraktale i Sierpinski Carpet Project, iskrząca fizyka i roboty Lofi  - czyli szeroka promocja STEM. Najmłodsi mogli uczestniczyć w kursie rękodzieła.
Klasa pod patronatem Fundacji ŚCCS
przygotowała pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej, wspieraliśmy akcję "Tak dla transplantacji", a piłkarki klas sportowych promowały zdrowie i aktywność fizyczną.

Odwiedzający oddawali na nas swoje głosy i ostatecznie w Konkursie na Najciekawsze Stoisko zajęliśmy II miejsce!

Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska