Relacja z wizyty szkoły włoskiej w Zabrzu, Erasmus+

Nadrzędna kategoria: Realizowane programy Kategoria: Erasmus+
Opublikowano

Początek roku 2016 obfituje w kontakty z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi.
Po wyjeździe uczniów naszej szkoły do Busto Arsizio oraz estońskiego Saku w ramach projektu Teaching Matters (program Erasmus +), nastąpiła długo oczekiwana rewizyta grupy włoskiej.

Od 31 marca do 6 kwietnia 2016 mieliśmy okazję gościć wspaniałych młodych ludzi ze szkoły Istituto Tecnico Economico Enrico Tosi.

Jakie atrakcje im zaproponowaliśmy?
Dzięki uprzejmości dyrekcji szkoły, Włosi zwiedzili budynek naszej placówki dosłownie od fundamentów aż po strych.
Było im dane zobaczyć panoramę miasta ze szczytu naszej odnowionej wieży. Przeżycie było niesamowite – podobnie jak wspinaczka po stromych schodkach (pierwszych na ich polskiej drodze).

guido1

Kilka godzin później, ale już w kopalni w Wieliczce, po przejściu ośmiuset schodów, nasi goście odbyli podróż w czasie i przestrzeni. Podziwiali majestatyczne wykute w soli rzeźby, monumentalną kaplicę św. Kingi oraz urokliwe podziemne jeziorka, zgłębiali sekrety górniczej pracy i bardzo starali się nauczyć górniczego pozdrowienia „Szczęść Boże!”. Sprawdzali też organoleptycznie, czy ściany rzeczywiście są słone.

guido2

Piątkowego oblizywania palców nikt nie próbował powtórzyć w sobotni poranek, kiedy zaprosiliśmy ich do naszej zabytkowej kopalni węgla kamiennego Guido. Zwiedziliśmy z nimi obydwa poziomy, prezentujące historię zabrzańskiego górnictwa. Obserwacja obsługi windy w maszynowni, zdjęcia w górniczym kasku 320 metrów pod ziemią, przejazd podwieszaną  kolejką, zwiedzanie podziemnej kaplicy św. Barbary i wizyta w najniżej położonym w Europie pubie, to nie jedyne atrakcje jakie zaplanowaliśmy.

guido

Spacer  po mieście przy przepięknej słonecznej pogodzie musiał przebiegać obok najstarszego kina w Zabrzu. 
Nazwa „Roma” została uwieczniona na pamiątkowym zdjęciu, podobnie jak kolejne schody – prowadzące z wiaduktu na dworzec. Spod Teatru Nowego rodziny zabrały Włochów na zasłużony odpoczynek.

W niedzielę wszyscy nabierali sił do dalszego podziwiania polskich skarbów architektury i sztuki. Poniedziałkowy spacer po zalanym słońcem Krakowie wywarł na naszych gościach niesamowite wrażenie. Wawel, Rynek i kościół Mariacki, Kazimierz i magnolie w pełnym rozkwicie… Sześć godzin z przewodniczką minęło nadspodziewanie szybko – podobnie jak cała wizyta.
Natomiast wtorkowa wycieczka miała zupełnie inny charakter: w Oświęcimiu i Brzezince młodzi ludzie zobaczyli czym był holokaust.

78

Tuż przed wyjazdem naszych nowych przyjaciół poprosiliśmy ich o kilka słów na temat wymiany. My byliśmy zachwyceni tym kilkudniowym spotkaniem. A oni? Oddajmy im głos:

Giorgia:  L'esperienza in Polonia e stata davvero bella  e particolamente toccante, spero di poter ritornare un giorno. - Wizyta w Polsce była naprawdę piękna i wzruszające, mam nadzieję, że będę mogła tu wrócić.

Giulia i Cristina:  Le persone ( i Polacchi) sono molto simpatiche, abbiamo passato delle bellissime giornate con loro. - Polacy są bardzo sympatyczni, spędziłyśmy z nimi przepiękne dni.

Chiara:   Vorrei ritornarci per poter passare ancora del tempo in questa citta fantastica, mi mancherete! - chciałabym tu wrócić by spędzić jeszcze trochę czasu w tym fantastycznym mieście, będzie mi Was brakować!

Klediona:   Mi sono trovata molto bene in Polonia, le persone sono state parecchio gentili, un'esperienza fantastica! - Bardzo dobrze czułam się w Polsce, Polacy byli bardzo mili, fantastyczne doświadczenie!

Sofia i Federica:  Sicuramente ci ritorneremo per avere un' altra esperienza piacevole e per rivedere le nostre famiglie perche qua ci siamo sentiti come a casa.-
Z pewnością tu wrócimy by przeżyć kolejne miłe doświadczenie i spotkać się ponownie z rodzinami, ponieważ czułyśmy się tutaj jak w domu.

Co my na to? : Czekamy na Was!

Opracowała: Beata Dziembała