Zajęcia w Obserwatorium Sejsmologicznym PAN

Nadrzędna kategoria: Realizowane programy Kategoria: EDUSCIENCE
Opublikowano

6 października 2015 r. uczniowie liceum i gimnazjum, szczególnie zainteresowani naukami geofizycznymi,12074674 822485961201697 646447653701447166 n uczestniczyli w zajęciach w Obserwatorium Geofizycznym Polskiej Akademii Nauk w Raciborzu w ramach zajęć organizowanych przez EDUSCIENCE, projektu do którego przystąpiliśmy w zeszłym roku.

A EDUSCIENCE to fantastyczna okazja do tego, by zainteresować młodych ludzi najprawdopodobniej najciekawszą dziedziną wiedzy, jaką jest nauka o Ziemi!

EDUSCIENCE to „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE”.
Jest to największy projekt innowacyjny realizowany w obszarze nauk matematyczno-przyrodniczych.

Warsztaty dotyczące trzęsień ziemi organizowane są w raciborskim Obserwatorium Sejsmologicznym. To unikalny pod względem architektonicznym kompleks naukowo-badawczy, w którym niemal od początku XX wieku prowadzona jest rejestracja fal sejsmicznych. Jest to również miejsce, w którym w pierwszej połowie XX w. konstruowana była aparatura pomiarowa, czemu poświęcona jest mała ekspozycja muzealna. Z wielką pasją o przyczynach powstawania trzęsień ziemi oraz w jaki sposób rejestrujemy fale sejsmiczne opowie kierownik obserwatorium.

Zagadnienia poruszane podczas zajęć w obserwatorium:
-historia raciborskiego obserwatorium oraz postać prof. Mainki,
-historia i zasady działania sejsmologicznej aparatury pomiarowej,
-rodzaje fal sejsmicznych,
-przyczyny i źródła trzęsień ziemi,
-lokalizacja źródeł trzęsień ziemi (światowa, europejska i ogólnopolska sieć sejsmologiczna), źródła naturalne i antropogeniczne,
-katastrofy sejsmologiczne (przykłady).
Ponadto uczniowie wzięli udział w doświadczeniach fizycznych opartych na zagadnieniach związanych z prądem elektrycznym i działaniem pola magnetycznego.

Wyjazd zorganizowany był w ramach zajęć terenowych z geografii.
‪#‎eduscience