II Liceum Ogólnokształcące wśród 100 najlepszych śląskich liceów i 5 w Zabrzu!


(Według rankingu miesięcznika PERSPEKTYWY - 2017)

26230732 1753462301390793 5040742980383526149 n

 

II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu - INNY WYMIAR NAUKI!

Od 70 lat kształcimy przyszłych naukowców, lekarzy, architektów, prawników i artystów.
Od 40 lat jesteśmy Szkołą Stowarzyszoną UNESCO.
Organizujemy międzynarodowe wyjazdy i przedsięwzięcia – odwiedziliśmy już niemal całą Europę.
Jesteśmy wśród 100 najlepszych śląskich liceów – według rankingu „Perspektyw”.
Od lat patronuje nam Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca, 
a Ambasadorem naszej szkoły jest prof. Marian Zembala.

Współpracujemy z Politechniką Śląską.

Rozwijamy talenty naukowe, sportowe i artystyczne!

Stawiamy na naukę!

Nasza szkoła stara się stwarzać warunki sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi ucznia, jego dalszemu kształceniu, 
motywuje go do samodzielności oraz przygotowuje do aktywności w środowisku lokalnym i w świecie współczesnym.


Oferta  II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu na rok szkolny 2018/2019

 

ulotka1 2018

ulotka2 2018

plakatLO2018

 

 

 

CZYM JEST STEM?

stem1

STEM – cztery litery przyszłości!

STEM to dziedziny, w których specjaliści są obecnie najbardziej poszukiwani na rynku pracy. Taki trend, według prognoz światowych, ma utrzymać się przez kolejne 20 lat. Realizowane w naszej szkole projekty mają zachęcić młodzież do podejmowania dalszego kształcenia w tych dziedzinach, dlatego współpracujemy m.in. z Politechniką Śląską i Fundacją Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Ponadto prowadzimy zajęcia z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i informatyki, stosując innowacyjne metody pracy. Dzięki temu zostaliśmy uhonorowani nagrodą w Międzynarodowym Konkursie STEM4YOU Competition jako jedna z najbardziej innowacyjnych placówek oświatowych w Europie!

Nauczymy Cię umiejętnie korzystać z osiągnięć współczesnej nauki. Zostaniesz MISTRZEM KODOWANIA dzięki zajęciom programowania z elementami robotyki.

Poznasz tajniki chemii i przyrody w praktyce.

stem

Przygotujemy Cię do studiowania na następujących kierunkach:

MEDYCYNA, STOMATOLOGIA, FARMACJA, ANALITYKA MEDYCZNA, KIERUNKI INŻYNIERYJNE, MATEMATYKA, EKONOMIA, ZARZĄDZANIE, LOGISTYKA

 

DLA HUMANISTÓW

dla humanistow

Kompetencje miękkie kluczem do sukcesu!

Prowadzone w naszej szkole zajęcia i realizowane projekty oprócz nabywania konkretnej wiedzy kształtują pożądane przez pracodawców umiejętności miękkie. Zaliczają się do nich: komunikatywność, kreatywność, asertywność, umiejętność pracy w grupie i gotowość do działania.

Nasze sztandarowe i długoletnie projekty to debaty oksfordzkieprogram szkół stowarzyszonych UNESCO, konkursy Wiedzy o Zabrzu i Wiedzy o Języku Polskim, wymiana międzynarodowa, zajęcia teatralne i wiele innych.

Debaty oksfordzkie przygotowują do wystąpień publicznych, oswajają, hartują, dodają odwagi nawet najbardziej nieśmiałym mówcom. W przyszłości żadna rozmowa kwalifikacyjna nie będzie już dla Ciebie stresem ani wyzwaniem.

Stałym elementem funkcjonowania naszej szkoły jest również wolontariat. Realizujemy go we współpracy m.in. z Fundacją Śląskiego Centrum Chorób Serca.

fsccs

Przygotujemy Cię do studiowania na następujących kierunkach:

PRAWO I ADMINISTRACJA, STUDIA FILOLOGICZNE, TURYSTYKA, NAUKI SPOŁECZNE, HISTORIA, PSYCHOLOGIA, FILMOZNAWSTWO I KULTURA MEDIÓW, DYPLOMACJA EUROPEJSKA

 

PROFILE KSZTAŁCENIA W NASZEJ SZKOLE

ZAWSZE ZGODNE Z RYNKIEM PRACY!

DWÓJKA otwiera horyzonty i uczy twórczego myślenia!

 

 


II Liceum Ogólnokształcące wśród 100 najlepszych śląskich liceów i 5 w Zabrzu!

II Liceum Ogólnokształcące wśród 100 najlepszych śląskich liceów i 5 w Zabrzu!

(Według rankingu miesięcznika PERSPEKTYWY)

26230732 1753462301390793 5040742980383526149 n

II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu - INNY WYMIAR NAUKI!

Od 70 lat kształcimy przyszłych naukowców, lekarzy, architektów, prawników i artystów.
Od 40 lat jesteśmy Szkołą Stowarzyszoną UNESCO.
Organizujemy międzynarodowe wyjazdy i przedsięwzięcia – odwiedziliśmy już niemal całą Europę.
Jesteśmy wśród 100 najlepszych śląskich liceów – według rankingu „Perspektyw”.
Od lat patronuje nam Fundacja Śląskiego Centrum Chorób Serca, 
a Ambasadorem naszej szkoły jest prof. Marian Zembala.

Współpracujemy z Politechniką Śląską.

Rozwijamy talenty naukowe, sportowe i artystyczne!

Stawiamy na naukę!


Dziewczyny na Politechniki!

Pod takim hasłem odbyła się 30 marca 2017 r. impreza na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, w której licealistki z Dwójki wzięły udział.
Dziewczęta uczestniczyły w cyklu wykładów prowadzonych przez kobiety, które są związane z uczelnią i pracują w biznesie. Opowiadały o tym, jaka była ich droga do sukcesu i o swoich pasjach, łamiąc
jednocześnie stereotyp, że studia techniczne to studia dla mężczyzn! :)
Na zakończenie odbył się "Bieg w kaskach" o puchar Rektora Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Na podium nasza Dziewczyna! :)
Gratulujemy!


"Zabrzańska szkoła jedną z najbardziej innowacyjnych placówek oświatowych w Europie!"

"Zabrzańska szkoła jedną z najbardziej innowacyjnych placówek oświatowych w Europie! To Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5. Popularna "Dwójka" przygotowując szereg działań z zakresu przedmiotów ścisłych, znalazła się w gronie zwycięzców europejskiego konkursu STEM4YOU Competition 2016!
To dla szkoły ogromne wyróżnienie, a dla uczniów szansa na dostanie się na wymarzone kierunki studiów."

Telewizja Zabrze

Więcej o konkursie


Spotkanie z ciekawą chemią!

Dziś nasza pasja chemiczna wyszła poza mury szkoły. Udaliśmy się na Uniwersytet Jagieloński - Wydział Chemii, na "Spotkanie z ciekawą chemią" - było naukowo, profesjonalnie, ciekawie i zabawnie.


Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu jedną z najbardziej innowacyjnych szkół w Europie. Zwycięzca europejskiego konkursu STEM4YOU Competition!

W dniach 22-29 kwietnia 2016 odbył się międzynarodowy  STEM Discovery Week, inicjatywa STEM Alliance kierowana przez  European Schoolnet z siedzibą w Brukseli.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu  włączył się do akcji i zorganizował podczas Dnia Otwartego szkoły wydarzenie „Make it STEM!”, które koordynowała Katarzyna Kwiatek-Grabarska, nauczycielka geografii i informatyki w szkole.

Przygotowaliśmy szereg działań w obszarach przedmiotów STEM - Science, Technology, Engineering, Math  pod hasłem  "Postaw na STEM!" - "Make it STEM!"

Następnie wydarzenie „Make it STEM!” zostało zgłoszone do Międzynarodowego Konkursy STEM4YOU Competition i ostatecznie znalazło się wśród grona zwycięzców europejskiego konkursu STEM4YOU Competition 2016!

http://www.stemalliance.eu/stem4you-winners

W trakcie Dnia Otwartego mieliśmy możliwość zaprezentowania szerokiemu gronu odbiorców działalność szkoły w zakresie przedmiotów ścisłych.

Jednocześnie była to fantastyczna okazja wypromowania dwóch klas STEM, które otworzyliśmy w roku szkolnym 2016/2017 w II Liceum Ogólnokształcącym oraz w Gimnazjum nr 2. Obie klasy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem podczas naboru.

W naszej szkole kładziemy nacisk na naukę przedmiotów ścisłych. Wielu naszych absolwentów kontynuuje naukę na uczelniach wyższych związanych z tym obszarem edukacji. Podczas Dnia Otwartego zaproponowaliśmy wiele prezentacji, warsztatów czy zajęć laboratoryjnych z fizyki, matematyki, chemii, biologii, geografii, robotyki i programowania. Zaprezentowaliśmy naszą patronacką współpracę z Fundacją Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz szereg międzynarodowych projektów edukacyjnych, w których nasi uczniowie brali udział np.: międzynarodowy projekt „Sierpinski Carpet Project” – współpraca z Uniwersytetem w Almerii w Hiszpanii oraz Politechniką Śląską i budowanie największego fraktalu na świecie, oraz „Women in STEM” – międzynarodowy  projekt eTwinning, który właśnie zdobył Europejską Odznakę Jakości.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu został bardzo wysoko oceniony za swoje wydarzenie „Make it STEM” i znalazł się wśród grona 12 zwycięskich projektów w Europie.

24 listopada 2016 roku odbyła się w Brukseli uroczysta gala, na której koordynatorom wydarzeń  zostały wręczone oficjalne certyfikaty dla najbardziej innowacyjnych szkół w Europie – zwycięzcom STEM4YOU Competition.

Gala odbyła się podczas międzynarodowej konferencji w siedzibie firmy Microsoft w Brukseli. Uroczystość była zorganizowana przez STEM Alliance -  European Schoolnet i CSR Europe  pod hasłem "Skilling Up the Next Generation for an Innovative Europe – Together!".

W konferencji wzięli udział przedstawiciele świata biznesu,  edukacji oraz politycy europejscy  Tibor Navracsics - Komisarz Europejski ds. Edukacji, Kultury, Młodzieży  i Sportu oraz Marianne Thyssen -  Komisarz Europejski ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników.

Konferencja miała na celu zwrócenie uwagi, na bardzo istotną kwestię, jaką jest promowanie nauczania przedmiotów STEM oraz współpracy na poziomie szkół i przedsiębiorstw po to, by wzmocnić rolę STEM (Science, Technology, Engineering & Mathematics) wśród młodych ludzi trafiających na światowe rynki pracy.

 

Szkoła utwierdziła się w słuszności swoich działań i propozycji kształcenia dla zabrzańskiej młodzieży.

Wierzymy, że nasza oferta to szansa dla młodych ludzi, by w przyszłości zdobyć solidne wykształcenie zbieżne z oczekiwaniami rynków pracy.

Stale współpracujemy w ośrodkami naukowymi,  nasi uczniowie biorą udział w międzynarodowych projektach, nawiązujemy kontakty z przedstawicielami przemysłu. Poszerzamy naszą ofertę edukacyjną  tak, aby była ciekawa i konkurencyjna, ale przede wszystkim dostosowana do współczesnych potrzeb i oczekiwań.

Na takiej współpracy zyskują nie tylko młodzi ludzie, ale również przedsiębiorstwa, które już narzekają na brak pracowników w dziedzinach STEM.

„Czuję się szczególnie zaszczycona, że w imieniu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu mogłam odebrać 24 listopada 2016 r. w Brukseli tę wspaniałą nagrodę.
Z tego miejsca chciałam ją dedykować wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły, którzy przyczynili się do tego, że wydarzenie "Make it STEM!" osiągnęło tak wielki sukces na arenie międzynarodowej. Podczas STEM Discovery Week by STEM Alliance zaprezentowaliśmy wiele rodzajów aktywności, warsztatów, zajęć laboratoryjnych na różnych polach naukowych. Wszystko to było możliwe dzięki wspaniałej współpracy nauczycieli z pasją, którzy potrafią zainspirować młodych ludzi!”

Katarzyna Kwiatek-Grabarska

Nauczyciel Geografii i Informatyki,
Koordynator STEM Discovery Week 2016
w ZSO nr 5 w Zabrzu

Link do podsumowania konferencji

Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska


Podkategorie