Śląski Turniej Debat Oksfordzkich

10355673 662444517154114 7090278441162310694 o

Debata oksfordzka to bardzo wymagająca i jednocześnie wszechstronnie kształcąca forma pracy z ambitnymi uczniami, przygotowująca do udziału w życiu publicznym. Udział w debatach stwarza okazję dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do pogłębienia wiedzy o Śląsku, daje możliwość spojrzenia na zagadnienia z wielu stron, przygotowuje do wystąpień publicznych, mobilizuje do słuchania innych, kształtuje poczucie odpowiedzialności za swoje słowa oraz wyrabia szacunek dla oponentów. Tezy wszystkich debat w Turnieju dotyczą problemów, które wzbudzają dziś na Śląsku wiele emocji, są żywo komentowane i niejednokrotnie kontrowersyjne.

Celem Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich jest poszerzenie i pogłębienie wiedzy o regionie, jak również zainteresowanie młodzieży żywotnymi problemami Górnego Śląska. Równorzędnym celem jest przygotowanie młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do aktywnego udziału w życiu publicznym, a także przekonanie uczestników, że logika argumentacji w debacie może być wyrafinowaną rozrywką intelektualną. Dzięki metodzie debaty uczestnicy mają możliwość nauczyć się: patrzeć na zagadnienia z wielu stron, samodzielnie myśleć, budować spójną i logiczną argumentację, występować publicznie, słuchać innym, brać odpowiedzialność za swoje słowa oraz szanować swoich rozmówców.

STRONA KONKURSU


Turniej Debat Historycznych

Przedstawiciele klasy 1a LO wzięli 27 listopada 2017 r. udział w Turnieju Debat Historycznych "Historia w słowie zamknięta".
To nasz debatancki debiut. Nie udało się wygrać turnieju, ale i tak każdy z uczestników zwyciężył ze samym sobą, tremą, obawami i nabrał debatanckich umiejętności. Aż miło było słuchać!

Oczywiście szykujemy się do kolejnego turnieju i myślimy o klubie debat w szkole!

24131501 1688435597893464 6257068814052928475 n

Opracowała: Anna Skiendziel


Finał VI Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich

Za nami finał VI Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich, którego nasze liceum jest współorganizatorem.
Finał miał miejsce 13 marca 2015 r. w gościnnych murach Biblioteki Śląskiej w Katowicach.
Po emocjonujących rozgrywkach wyniki wyglądają następująco:

Rozgrywki szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce - I LO im. Leona Kruczkowskiego w Tychach

II miejsce - IV LO im. Gustawa Morcinka w Tychach

III miejsce - I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu

IV miejsce - III LO w Zabrzu

Rozgrywki szkół gimnazjalnych

I miejsce - Gimnazjum nr 12 im Gustwa Morcinka w  Rudzie Śląskiej, gr. I

II miejsce - Gimnazjum nr 12 im Gustwa Morcinka w  Rudzie Śląskiej, gr. II

Relacje medialne z finału:

Dziennik Zachodni

Radio eM

Radio Katowice

 Desktop