EarthKAM - Ziemia z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w zasięgu Twojej ręki!

Nadrzędna kategoria: Realizowane programy Kategoria: NASA - EarthKAM
Opublikowano

Zapraszam wszystkich chętnych gimnazjalistów po kody na zdjęcia satelitarne z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!

(Katarzyna  Kwiatek-Grabarska - najbliższy poniedziałek, wtorek w szkole lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub poprzez kontakt FB/Librus)

Gimnazjum nr 2 w Zabrzu odpowiedziało na zaproszenie NASA i  zostało przyjęte do grona szkół z całego świata biorących udział w projekcie EarthKAM.

Jest to projekt Fundacji imienia Sally Ride - pierwszej amerykańskiej astronautki.

Wyobraźcie sobie lekcję o geografii  w oparciu o zdjęcia wykonane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!

Musicie się spieszyć - najbliższa misja odbędzie się już w dniach 10-13 listopada 2015 !!!

sally ride

Nazwa projektu – EarthKAM – w rozwinięciu oznacza Earth Kknowledge Acquired by Middle school students.

Polega on na fotografowaniu powierzchni Ziemi za pomocą kamery umieszczonej na orbitalnej stacji ISS.

W ramach projektu uczniowie z całego świata zgłaszają propozycje wykonania z orbity fotografii określonych punktów na powierzchni Ziemi. Zazwyczaj przeprowadzane są cztery tego typu misje w ciągu roku. Zgłoszenia są przekazywane do kamery pracującej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która po wykonaniu zdjęć przekazuje je na Ziemię, a następnie uczniowie mogą je oglądać i analizować poprzez witrynę internetową projektu.

Projekt jest przewidziany dla uczniów w wieku gimnazjalnym.

Adres projektu:
https://www.earthkam.org.

Inicjatorką projektu jest dr Sally Ride, pierwsza Amerykanka w kosmosie. Nastąpiło to w 1995 roku i wtedy projekt nosił nazwę KidSat. Kamera KidSat znalazła się na pokładzie trzech misji promów kosmicznych STS 76, STS 81 oraz STS 86. W roku 1998 zmieniono nazwę programu na EarthKAM, po czym nastąpiły dwa kolejne loty wahadłowcami STS 89 oraz STS 99. Następnie kamerę przeniesiono na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) podczas Ekspedycji 1 w 2001 roku.
Astronautka Sally Ride zmarła w 2012 roku, a rok później NASA zdecydowała o zmianie nazwy programu na Sally Ride EarthKAM.

http://www.nasa.gov/mission_pages/station/research/experiments/90.html