Międzynarodowe Święto Drzewa

10-lat-swieto-drzewa-2012Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku w październiku.

Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii „Miliard Drzew” („Bilion Tree Campaign”)  zainicjowanej przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Ochrony Środowiska (UNEP).

Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków globalnego ocieplenia. Święto Drzewa od 10 lat integruje społeczności wokół inicjatyw lokalnych jak sadzenie drzew,  zakładanie ogrodów, otaczanie opieką starych drzew, organizowanie festynów, wycieczek, konkursów i zbiórek makulatury.
Ochrona i sadzenie drzew jest uniwersalnym przesłaniem dla każdego człowieka.

Program Święto Drzewa rekomendowany był przez Ministerstwo Środowiska jako dobra praktyka edukacji dla rozwoju zrównoważonego na konferencji klimatycznej COP14 oraz przez Instytut Spraw Obywatelskich w „Inspiratorze obywatelskim” jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie nieformalnej edukacji obywatelskiej.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu już 2008 roku zasadził swoje pierwsze Drzewo dla Pokoju.

Strona organizatorów: http://swietodrzewa.pl/?page_id=6

 

Święto Drzewa

W październiku przypada Miedzynarodowe Święto Drzewa.

Klasa 3b Globtroterska na znak świadomości ekologicznej posadziła 17.10.2017 roku swoje drzewko przed budynkiem szkoły.

Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska


Drzewo dla WOLNOŚCI zasadzone!

 
08 października 2014 r.  klasa 2s gimnazjum zasadziła przed budynkiem szkoły DRZEWO WOLNOŚCI, tym samym kontynuując coroczną tradycję sadzenia drzew w ramach Międzynarodowego Święta Drzewa, które obchodzone jest 10 października. Święto Drzewa swoim patronatem objęli Prezydent RP Bronisław Komorowski, Minister Środowiska i Minister Edukacji Narodowej

Tegoroczne Święto Drzewa obchodzimy pod hasłem Drzewo Wolności. W ten sposób świętujemy odzyskanie swobód obywatelskich zachęcając Polaków do sadzenia drzew 10 października i nadawania im imion – Drzew Wolności.
 
W Polsce Święto Drzewa przeprowadza Klub Gaja.