Dzień Bezpiecznego Internetu 2018 w ZSO nr 5 w Zabrzu! Podsumowanie inicjatywy.
"Bezpiecznie w SIECI!"
ZSO nr 5 w Zabrzu każdego roku bierze udział w międzynarodowej akcji - Dzień Bezpiecznego Internetu, który obchodzony jest na całym świecie w lutym!
W tym roku również zgłosiliśmy swoje inicjatywy!
Jedną z nich były warsztaty dla całej społeczności szkolnej - uczniów, nauczycieli i rodziców, które przeprowadziła Fundacja Nowoczesna Polska w ramach Projektu CYBERNAUCI.
Uczestnicy akcji wzięli udział w profesjonalnych zajęciach dotyczących właściwych postaw w Internecie.
"SID at school 2018" - to natomiast nazwa Projektu eTwinning, który został zarejestrowany w ramach trwającej akcji.
Wraz z partnerami z Litwy i Bułgarii dzieliliśmy najlepsze praktyki związane z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu - Safer Internet Day.
Realizując projekt międzynarodowej współpracy szkół podjęliśmy szereg inicjatyw. W ramach projektu został przeprowadzony konkurs na logo projektu, który nasza szkoła wygrała, uczniowie wzięli udział w quizach wiedzy o bezpiecznym Internecie, wykonali plakaty promujące właściwe postawy oraz wzajemnie się poznali. Nauczyciele partnerskich szkół natomiast, mieli okazję by podzielić się dobrymi praktykami z zakresie działań promujących bezpieczne korzystanie z cyberprzestrzeni i technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Produktem finalnym będzie film podsumowujący cały projekt.
Ponadto w większości oddziałów odbyły się lekcje wychowawcze i zajęcia komputerowe poświęcone kulturze szacunku w sieci, zgodnie z tegorocznym hasłem Dnia Bezpiecznego Internetu - „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”, organizowanym przez Polskie Centrum Programu Safer Internet.
Uczniowie brali udział w projekcji materiałów edukacyjnych oraz sami tworzyli plakaty i prezentacje związane z w/w zagadnieniem.
Ponadto w ramach zajęć projektowych uczniowie przygotowywali loga Dnia Bezpiecznego Internetu - Safer Internet Day - SID 2018, plakaty i prezentacje dotyczące szacunku w sieci oraz wzięli udział w projekcji materiałów edukacyjnych, quizach wiedzy, a także przygotowywali tablicę informacyjną.
Zdecydowanie podniosła się świadomość młodzieży oraz osób dorosłych - nauczycieli i rodziców, na temat tego w jaki sposób postrzegany jest nasz wizerunek, który sami kształtujemy w cyberprzestrzeni. Pytania, które młodzież zadawała podczas warsztatów wyraźnie potwierdziły obawy, iż nie wiedzą oni co się dzieje z informacjami, które sami udostępniają w mediach społecznościowych. Niektóre z zagadnień, były również zaskoczeniem dla nauczycieli i rodziców. Dzięki inicjatywie, nasza świadomość wzrosła. Poza tym, uczniowie zwrócili uwagę na bardzo ważną kwestię - właściwych zachowań w internecie wobec nie tylko siebie, ale również innych użytkowników.
Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska
- DLACZEGO STAWIAMY NA STEM
- Współpraca z Politechniką Śląską
- Patronat Fundacji ŚCCS
- OFERTA SZKOŁY
- NASZE OSIĄGNIĘCIA
- REALIZOWANE PROGRAMY
- ZAJĘCIA PRZEDMIOTOWE I POZALEKCYJNE
- INICJATYWY
- Światowy Dzień Filozofii UNESCO
- World Water Day - UNESCO
- Międzynarodowe Święto Drzewa
- Wieczór filmowy
- Dzień Otwarty
- Dzień Edukacji
- Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
- DZIEŃ NAUKI W ZABRZU
- Wieczór z poezją
- Dzień tolerancji UNESCO
- Elektropiknik
- Maraton Matematyczny
- Światowy Dzień Pustej Klasy
- Code Week
- "Trudny temat: weź to na warsztat" projekt CEO
- Światowy Dzień Poezji UNESCO
- STEM Discovery Week
- Dzień Bezpiecznego Internetu
- Zachowaj Trzeźwy Umysł
- Edukacja globalna
- NASA - EarthKAM
- GLOBE at NIGHT
- KONKURSY W SZKOLE
- SPORT W SZKOLE
- WYJAZDY
- POMAGAMY
- MEDIA O NAS
- CENTRUM PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE
- BIBLIOTEKA
- Publikacje naszych nauczycieli
- SAMORZĄD SZKOLNY
- RADA RODZICÓW
- STOŁÓWKA
- WYDARZENIA
- GAZETKA SZKOLNA
- REFORMA EDUKACJI - MEN
- Ochrona danych osobowych