INICJATYWY

STEM Discovery Week 2018

STEM Discovery Week 2018 is a joint international initiative that invites projects, organisations and schools across Europe and around the world, to celebrate careers and studies in the fields of Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM). The tagline for this year’s campaign “say yes to STEM” describes the partners’ open-minded and dedicated support to STEM subjects at school, as well as wide-ranging collaboration among stakeholders in the area.

Interested to become a partner?

By committing to the STEM Discovery Week 2018, the partners agree to:

• Organise and share information about activities in STEM education as part of the STEM Discovery Week campaign.
  • Encourage third parties to support and join the initiative by organising STEM activities of their own and share information about them as part of the STEM Discovery Week campaign.
  • Publish on their web page information in support of the STEM Discovery Week campaign, hence facilitating an active exchange of information among projects, organisations and schools.

For more information on the registration steps that potential partners need to follow, please consult this document here.

Are you organising a STEM event around April 2018?

Include it on the map! Participants organising STEM activities in the course of April 2018, may also enter the STEM Discovery Week competitions. Visit the competitions' section for more information here.

STEM Discovery Week activities' map

WALENTYNKI Z KULTURĄ

14 lutego uczniowie klasy 2 a LO i 1 a LO pod opieką P. Aleksandry Potoczny- Gajewskiej oraz Anny Skiendziel odwiedzili Muzeum Śląskie, by zobaczyć wystawę "Zwrotnica" poświęconą twórcy neoawangardy na Górnym Śląsku.
Tego dnia uczestniczyli również w znakomitym koncercie w NOSPR.

Opracowała: Aleksandra Potoczny-Gajewska

Tak świętowaliśmy Walentynki 2018!

Tak świętowaliśmy 13 lutego 2018 r. Walentynki! 28167092 1536105589839727 3030891161902549952 n

Była Walentynkowa Galaretka, Walentynkowa Fotoramka, no i najważniejsza - Walentynkowa Poczta - a ta pracowała pełną parą!

Uczniowie klasy 1a szkoły podstawowej nawet zaprogramowali walentynkowo nasze robociki - OZOBOTY!

W Układzie Słonecznym z OZOBOTAMI!

Dzisiaj klasa 4 Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu poznawała Układ Słoneczny w towarzystiwe OZOBOTÓW - naszych małych sprytnych robocików.

Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska