Relacja z wizyty amerykańskich studentów w II LO

Nadrzędna kategoria: II LO Kategoria: Aktualności II LO
Opublikowano

30 maja odbyło się w naszym liceum spotkanie ze studentami oraz nauczycielami zza oceanu - przedstawicielami Bowling Green State University z Ohio.

61897834 459365234824624 2633940298304061440 n

Nasi goście z USA przyjechali do Polski liczną, bo kilkunastoosobową grupą. Już na wstępie zaskoczyli nas uśmiechami i niesamowitą dyscypliną.
Zgodnie z niepisaną tradycją oprowadziliśmy naszych gości po szkole, przy okazji wchodząc na wieżę zegarową, z której rozciąga się panorama Zabrza i okolic.

61686098 452819375547740 5813167089002741760 n

Następnie przeszliśmy do sali, w której miało odbywać się spotkanie warsztatowe. Po krótkim przedstawieniu się każdej obecnej na sali osoby, rozpoczęliśmy etap zadawania przygotowanych uprzednio pytań, których tematyka dotyczyła edukacji, spędzania wolnego czasu, zaangażowania politycznego oraz różnic i podobieństw kulturowych . Odpowiedzi wszystkich uczestników były rozbudowane i rzeczowe. Po kilkunastu minutach i dłuższym wywodzie o znaczeniu edukacji fizycznej, ruchu i zdrowego trybu życia przeszliśmy do podziału na czteroosobowe grupy.

61821468 820914801628492 1264888879652012032 n

W owych grupach dyskutowaliśmy o swoich pasjach, a następnie o wspólnym celu, który mógłby połączyć nas z osobami z innego kontynentu. Po spędzeniu czasu w przyjemnej atmosferze i spisaniu pomysłów każdej z grup, nastąpiła ostatnia część. Wykład na temat praw człowieka prowadzony przez przedstawiciela Grupy Amnesty International, absolwenta naszego liceum, pana Macieja Śliwę. Wykładowi towarzyszyła gra w bingo z pytaniami z dziedziny praw człowieka, która pozwoliła nam się zintegrować i dowiedzieć paru ciekawych rzeczy. Na końcu, by nieco rozluźnić atmosferę i pozostawić same dobre wspomnienia przygotowany został poczęstunek. Wrażenia zarówno naszych uczniów, jak i Amerykanów były pozytywne, nawiązaliśmy nowe kontakty i kto wie, może niektóre z nich zaoowocują w przyszłości współpracą międzynarodową. 

Dominik Lipa, kl.1a LO

Spotkanie z grupą amerykańskich native speakers było dla uczniów niesamowitą przygodą. Po przełamaniu pierwszych lodów okazało się, że świetnie sobie radzą z językiem angielskim i choć są o kilka lat młodsi od zagranicznych gości, potrafią znaleźć pasjonujące tematy do rozmowy i udzielić ciekawych odpowiedzi.

Wszyscy Polacy stwierdzili, że taka niecodzienna lekcja to ogromna dawka motywacji do uczenia się języka, już nie tak im obcego. Z pewnością pozostaniemy w kontakcie z naszymi nowymi przyjaciółmi, wykorzystując możliwości kontaktu przez media społecznościowe. Będzie to kontynuacja Ekspedycji Wgłąb Kultury, której staliśmy się częścią dzięki zaangażowaniu panów Grzegorza Mazurkiewicza oraz Mirosława Mazurkiewicza.

Beata Dziembała, dumna z uczniów IILO

{gallery}2019_wizyta_usa{/gallery}