Dla Niepodległej

Nadrzędna kategoria: II LO Kategoria: Aktualności II LO
Opublikowano

W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości ZSO nr 5 podjęło szereg działań upamiętniających
tę ważną rocznicę. 

18 września uczniowie SP 37 uczestniczyli w uroczystym nasadzeniu dębu.
Wydarzenie to związane było z udziałem w  przedsięwzięciu "Symboliczne nasadzenie drzew w gminach i powiatach Śląskiego Związku Gmin i Powiatów celem uhonorowania setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości".

 46488005 728389000870876 4987455254070034432 n

 

Uczniowie klasy Ia LO wzięli udział w konkursie "1,2,3 - Polska na spot promujący wartości patriotyczne" zorganizowanym przez Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Wygrali etap rejonowy (Delegatura Kuratorium Oświaty w Gliwicach) i zostali finalistami etapu wojewódzkiego.
Nagrody otrzymali 19 listopada 2018 r. w Katowicach.

 

 

9 listopada 2018 r. w czasie akademii w okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości o 11.11  odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu państwowego. W ten sposób włączyliśmy się w akcję ogólnopolską.

 

11 listopada przedstawiciele II Liceum Ogólnokształcącego w czasie miejskich uroczystości złożyli kwiaty pod krzyżem na placu przy kościele św. Anny, oddając hołd wszystkim pokoleniom walczącym o odzyskanie Niepodległości.

 

 

Z okazji tej jakże ważnej w dziejach  Polski  i narodu polskiego rocznicy  odbył się także uroczysty apel, na którym spotkała się  nasza szkolna społeczność . Motywem przewodnim była myśl, którą zaproponowali uczniowie klasy V a  SP 37, przygotowujący apel  – „Serce dla ojczyzny”.  To ono stało się symbolem wartości, uczuć i przeżyć  ,wokół których został opracowany program artystyczny. Mogliśmy wysłuchać m.in. tekstów Cypriana Kamila Norwida, Wisławy Szymborskiej,  Marii Konopnickiej oraz współczesnych twórców. Zatrzymać się na chwilę z nutą refleksji, by  uczcić pamięć rodaków, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej ojczyźnie. Symboliczne  światło świecy przypominało tych, którzy odeszli, a tworzyli drogę ku wolności. 

W trakcie tego spotkania  został także zaprezentowany spot  promujący wartości patriotyczne-  spot, który zwyciężył w konkursie  „1,2,3 – Polska !” 

W tym uroczystym dniu została także wręczona nagroda naszej uczennicy klasy trzeciej gimnazjum  - Soni , która zwyciężyła w konkursie  ”Moje wrażenia z Miejskiego Ogrodu Botanicznego.”

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Na zakończenie programu - o godzinie 11.11 został uroczyście odśpiewany nasz hymn narodowy.

Artystycznemu wydarzeniu towarzyszyła przygotowana przez uczniów- pod okiem nauczycieli historii – wystawa poświęcona drodze ku niepodległości  i ścieżka wydarzeń  połączonych z wybitnymi postaciami w dziejach naszej kultury i tradycji – ciekawe rozmieszczenie informacji na schodach  prowadzących z parteru na drugie piętro naszej szkoły zapewniło interesującą wędrówkę  historycznym szlakiem.

W obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości włączyli się również matematycy.
Codziennie, w dniach 5-9 listopada uczniowie rozwiązywali zadania, zagadki, rebusy w ramach projektu"100 zadań matematyczno-logicznych na 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodleglosci".
Najaktywniejsi uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami.