Wycieczka "Niepodległa"

Nadrzędna kategoria: II LO Kategoria: Aktualności II LO

11 października 2018 roku o 7.30 grupa 52 uczniów z ZSO nr 5 w Zabrzu wraz z czwórką opiekunów w towarzystwie uczniów z I LO z Rudy Śląskiej wyruszyła "Śladem kształtowania II RP". Do przejechania było prawie 350 kilometrów!

Wycieczka odbyła się w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej
"Wolność - Godność - Niepodległość"

Razem w Cieszynie

Wyjazd rozpoczął się od Bydlina a dokładnie Pomnika Legionistów, upamiętniającego jedną z pierwszych bitew stoczonych w dniach 17-19 listopada 1914 roku pod Krzywopłotami.
W czasie bitwy zginął przyrodni brat Ignacego Paderewskiego - Stanisław a ciężko ranny ojciec bohatera "Kamieni na szaniec" Jana Bytnara - Stanisław Bytnar.

Pomnik Legionistw w Bydlinie

Następnie w Kotowicach i Włodowicach uczniowie zobaczyli cmentarze z I wojny światowej. Dowiedzieli się również jak wyglądały ówczesne nieśmiertelniki, kim był Dusan Jurkovic i jak przebiegały dalsze walki w czasie Wielkiej Wojny z udziałem Polaków.

Wodowice

Kolejnym punktem wycieczki było Zawiercie, gdzie mieściło się biuro werbunkowe Legionów. Mowa była również o życiu codziennym w czasie wojny, epidemiach tyfusu, niebezpiecznych wyprawach w celu zdobycia żywności i nastawieniu mieszkańców Zawiercia i okolic zarówno do Austriaków, Niemców, jak i Rosjan. Nie zabrakło również opowieści o dromaderkach np. Aleksandrze Piłsudskiej, które przewoziły m.in. z Częstochowy broń i proch, niezbędne do działań konspiracyjnych przed I wojną światową oraz o siłaczkach np. Faustynie Morzyckiej, opisanej przez Stefana Żeromskiego.

Kolegiata w. Piotra i Pawa w Zawierciu

Ostatnim punktem wyprawy był Cieszyn, gdzie 16 października 1918 roku powstała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego - pierwsza polska władza na ziemiach polskich.
W jej skład wchodziła m.in. Zofia Kirkor - Kiedroniowa, której burzliwe dzieje uczniowie poznali zwiedzając Cieszyńską Uliczkę Kobiet.
I to właśnie jej postać uznali za najciekawszą spośród wszystkich omawianych podczas wycieczki.

Ciko ustawi si do zdjcia

Na tym jednak nie koniec, przechodząc obok Nike Cieszyńskiej, trudno nie wspomnieć było o walkach o granice II RP m.in. z Czechosłowacją i bitwą pod Skoczowem.

Oprócz opowieści związanych z walką, matkach i ojcach niepodległości, uczniowie zobaczyli cieszyńskie wzgórze zamkowe, najstarszy zabytek romański w województwie śląskim - rotundę św. Mikołaja, cieszyńską Wenecję i zabytkowy rynek.
Podziwiać mogli przepiękne jurajskie widoki m.in. na górę Zborów a to wszystko w towarzystwie słońca, barw jesieni i babiego lata.

Zdjęcia: Sara B,, Sonia Ć., Magdalena M., Dominika O., Zuzanna St., Paweł B., Łukasz G. i Krzysztof K.

Opracowała: Anna Skiendziel