"Projekt 1918. Nowa rzeczywistość" koordynowany jest przez II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu i I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Rudzie Śląskiej

Nadrzędna kategoria: II LO Kategoria: Aktualności II LO
Opublikowano

1918 rok był rokiem szczególnym - nastała nowa rzeczywistość. Nowe państwa na mapie, nowe prawa dla obywateli, szansa dla kobiet na bycie równoprawną częścią społeczeństwa, nadzieja dla Europy i wiara, że Wielka Wojna nigdy się już nie powtórzy. 
Często patrzymy na ten przełomowy roku tylko z perspektywy własnego państwa. Odzyskanie czy ogłoszenie niepodległości dla Polski i wielu krajów Europy Środkowej, było czymś niezwykłym dla tych narodów, które nigdy nie zapomniały o swojej historii i tradycji. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie sytuacja międzynarodowa. Celem naszego projektu jest pokazanie złożoności sytuacji, powojennych dylematów, nierozstrzygniętych problemów oraz nowych, które właśnie się pojawiły. 

Chcemy dowiedzieć się i porównać jak rok 1918 wyglądał w innych państwach Europy, które uzyskały niepodległość, suwerenność, szansę na autonomię. Jak obchodzona jest tak wielka rocznica w Finlandii, Czechach, na Litwie, 
Polsce? Chcemy podzielić się naszą historią i poznać historie innych, chcemy stulecie niepodległości upamiętnić pokazując je w szerszym kontekście kulturowym i społecznym na tle nowej rzeczywistości 1918 roku.

 Na wspomniane wyżej wydarzenie chcielibyśmy spojrzeć przez pryzmat trzech zagadnień:

  1. mapa historyczna - stworzenie mapy pamięci, miejsc związanych z I wojną światową, upamiętnienia walk, cmentarze wojenne, tablice poświęcone konkretnym postaciom;

  2. mój dzień niepodległości - jak obchodzimy rocznicę odzyskania niepodległości, na co zwracamy uwagę, czym jest dla nas to święto. Chcemy przyjrzeć się obchodom rocznicowym w każdym z krajów partnerskich, zarówno w wymiarze państwowym jak i osobistym. Co możemy sobie nawzajem przekazać i czego doświadczyć

  3. ojcowie i matki niepodległości - w wirze wielkich wydarzeń niejednokrotnie umyka nam człowiek. A to przecież on podejmuje decyzje, które wpływają na kształtowanie się rzeczywistości. Dlatego chcemy spojrzeć na proces uzyskania i odzyskania niepodległości z perspektywy konkretnych postaci, ich walki oraz działań politycznych, czy społecznych.

 Cele projektu:

  • zapoznanie młodzieży z realiami I wojny światowej (ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń w roku 1918 ) oraz jej konsekwencji

  • poznanie wewnętrznych i zewnętrznych przyczyn odzyskania lub uzyskania niepodległości przez Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Węgry, Austrię, Czechy i Słowację

  • zapoznanie się z postaciami, które przyczyniły się do odzyskania lub uzyskania niepodległości poszczególnych krajów

  • ukazanie, w jaki sposób dzisiaj świętuje się dzień niepodległości

  • ukazanie miejsc pamięci związanych z I wojną światową (m.in. pomniki, tablice, cmentarze)

  • porównanie drogi do niepodległości w poszczególnych krajach

  • wymiana doświadczenia