logo14

 


Podsumowanie Projektu PO WER - "Włochy od kuchni"

Bez tytułu

Uczniowie naszego liceum zakończyli pracę w przedsięwzięciu „Włochy od kuchni” będącego częścią projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.


Jakie są założenia projektu? Uczestnikami projektu mogą być uczniowie od VI klasy szkoły podstawowej do momentu zakończenia edukacji szkolnej, chcący zdobyć i pogłębić umiejętności związane z obszarem działań projektowych oraz różnorodnych dziedzin takich jak: praca w międzynarodowej grupie, rozwijanie relacji społecznych, doskonalenie umiejętności z dziedziny technologii informacyjno-komunikacyjnej, planowania oraz realizacji działań projektowych.


Głównym założeniem projektu są zagraniczne wyjazdy grup uczniów wraz z opiekunami do krajów Unii Europejskiej trwające od 7 do 14 dni, dotyczące realizacji dowolnych zagadnień projektowych wpisujących się w podstawę programową.


Celem wyjazdów uczniów jest wzmocnienie przekrojowych kompetencji kluczowych, w tym m.in.: nauka języków obcych, rozwijanie umiejętności uczenia się, nabycie nowych kompetencji niezbędnych do rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.


Wartość dofinansowania na działanie w projekcie „Włochy od kuchni” wyniosła 63 661,00 PLN. Dzięki tym funduszom zrealizowane zostało przygotowanie językowe uczniów, a także główna część projektu: wyjazd do szkoły Istituto Tecnico Economico Enrico Tosi w Busto Arsizio. Jest to zaprzyjaźniona z nami szkoła, z którą wspólnie uczestniczyliśmy w projektach międzynarodowych Comenius i Erasmus +.


Tygodniowy pobyt we Włoszech 12-osobowej grupy licealistów obfitował w wydarzenia edukacyjne, kulturalne i kulinarne. Dzięki gościnności naszych gospodarzy, mogliśmy brać udział zajęciach z przedsiębiorczości, w lekcjach CLIL dotyczących zagadnień geograficznych i historycznych, zajęciach z języka angielskiego, a także w lekcjach poświęconych budowaniu i programowaniu robotów oraz szkoleniu dotyczącym Virtual Reality. Szkołę zwiedziliśmy nie tyle od podszewki, ile od tytułowej kuchni, dowiadując się od oprowadzającej nas po swoim królestwie szefowej kuchni, że tygodniowo szkolna kuchnia zużywa kilkaset kilogramów makaronu i ziemniaków. Podziwialiśmy architekturę Busto Arsizio i poznaliśmy tajniki produkcji tkanin w muzeum włókiennictwa. Zobaczyliśmy najcenniejsze zabytki Mediolanu – od pełnej tajemnic, zmuszającej do zadumy Piety Rondanini, przez malownicze kościoły, pełną niesamowitych dzieł sztuki Pinacoteca Brera, słynącą ze zgiełku, tłumów turystów i luksusowych sklepów galerię Wiktora Emanuela, aż po zapierającą dech w piersiach jedną z największych na świecie katedr – Duomo. Nawet La Scala otwarła przed nami swoje podwoje podczas próby przed premierą spektaklu. Horyzonty naukowe pozwoliły nam rozszerzyć wizyty w pełnym niespodzianek (łodzi podwodnych, makiet satelit, strojów kosmonautów i innych cudów techniki) muzeum Leonarda da Vinci oraz muzeum Volty w Como.


W Gallarate, zgodnie z zasadą: coś dla ciała, coś dla ducha, zrealizowaliśmy dwa punkty programu: poznaliśmy włoską sztukę współczesną – od instalacji świetlnych i ceramicznych
przez zaangażowane politycznie plakaty aż po sztukę funkcjonalna – oraz sztukę kulinarną. Zwiedziliśmy bowiem również jedną z największych w regionie szkół gastronomicznych, zaglądając do licznych kuchni, obserwując przygotowywanie potraw, a następnie delektując się przygotowanymi dla nas specjałami – opiekaną w cieście dynią, domowej roboty bułeczkami, delikatną wieprzowiną z różyczkami brokułów oraz kruchym i puszystym jednocześnie ciastem „dyplomatka”. Przepis na to ten smakołyk oczywiście znalazł się w stworzonej w ramach projektu książki kucharskiej, w której zebraliśmy przepisy na wybrane i wypróbowane włoskie dania. Ponieważ jednym z najważniejszych założeń projektu było rozwijanie kompetencji kluczowej – wielojęzyczności, broszura zawiera receptury w trzech wersjach językowych: włoskiej, angielskiej i polskiej. Dla poszukujących elementów języka włoskiego i angielskiego związanych z tematem jedzenia przygotowaliśmy także słowniczek. Przed kolejnym wyjazdem lub wycieczką do własnej kuchni – słówka podane na talerzu. Można się nimi delektować do woli.


Co dał uczniom i szkole udział w projekcie? Z pewnością pomógł w nabyciu nowych umiejętności językowych, zwiększył kompetencje związane z technologią informacyjno-komunikacyjną, pozwolił rozwinąć umiejętności organizacyjne i kreatywność. Dał również okazję do narysowania i namalowania inspirowanych Mediolanem prac, które czekają na Was w szkole i będą przypominać najciekawsze odwiedzone miejsca. Nawet najmłodsze dzieci ze szkoły podstawowej mogły posłuchać o naszym projekcie i w konkursie plastycznym pokazały, jak w nieszablonowy sposób można opowiedzieć na kartce papieru o najsmaczniejszych potrawach kuchni włoskiej.


Czego jeszcze nauczyliśmy się i dowiedzieliśmy podczas projektu? A jeszcze tego, że przed wejściem do pociągu we Włoszech należy skasować bilet, że nawet na dworcu kolejowym może być mała galeria sztuki, że w La Scali można głośno okazywać niezadowolenie z jakości spektaklu, że wywiadówki we włoskich szkołach są często indywidualne i trwają od rana, że warzywa na targu mają barwy z innego spektrum niż nasze, że widok z dachu katedry w Mediolanie odbiera mowę, że tiramisu nigdy się nam nie znudzi i że kelner mówiący, że tiramisu dzisiaj zabrakło z pewnością żartuje :-)


W skrócie: polecamy udział w projektach wszystkim, którzy są otwarci na inne kultury, inne języki i innych ludzi. Jeszcze długo będziemy smakować tą wizytę…


"Włochy od kuchni" - proste jest piękne! Po trzykroć ;-)

Poznając tajniki włoskiej kuchni i kultury jedzenia zauważyliśmy, że prócz ogromnego szacunku do lokalnych produktów, Bez tytułuprzywiązania do tradycji (dowód: potrawa w naszym poprzednim projektowym poście jest znana od XVI wieku!), Włosi uwielbiają także prostotę. 
Jeśli (na razie) przeraża Was wizja kilkustronicowych przepisów i wielogodzinnego przygotowywania skomplikowanych dań z kosztownych składników, mamy także przykłady potraw prostych, szybkich, a jednocześnie pozwalających delektować się chwilą i dobrym towarzystwem przy jedzeniu.

Najłatwiejsze risotto, najprostsza sałatka i ... szybkie włoskie drugie danie na zimno.

To dla kogo gotujecie jutro? ;-)

Affettato misto con formaggio

Insalata mista

Rissotto al burro


Przez żołądek do serca, czyli "Włochy od kuchni" w KONKRETNEJ odsłonie!

Jeżeli nasz poprzedni wpis nie poruszył w kimś czułej kulinarnej struny, to z pewnością niniejszy nie pozostawi obojętnym żadnego miłośnika klasycznej kuchni włoskiej.77032345 2556412037772133 4344594904370905088 n

Wegetarianie może tylko poczytają dla wzbogacenia zasobu słownictwa, ale wielbicielom schabowego zapewnimy mentalną pobudkę kubków smakowych.
Dwie potrawy regionalne: mediolańska wersja kotletów z kostką oraz pełne smaku, niegdyś jedzone rękoma ze wspólnej miski Pizzoccheri della Valtellina, polecają się Waszej pamięci.

Dla mniej zaawansowanych kucharzy, ale nie mniej wybrednych smakoszy polecamy tortellini w sosie pomidorowym.

So, what's cooking? ;-)

Pizzoccheri della Valtellina

Tortellini al sugo di pomodoro

Cotoletta alla Milanese


Coś dla ciała, coś dla ducha - czyli projekt "Włochy od kuchni" - POWER

Wspominamy wspaniałe chwile spędzone we Włoszech w listopadzie 2019 i dzielimy się z Wami dzisiaj kilkoma przepisami.77099390 3141091605961182 7698576535590010880 o

Żeby osłodzić wszystkim te trudne momenty, wybraliśmy najsłodsze przepisy. Na fali powszechnego próbowania sił w kuchni, zachęcamy do skorzystania z dowolnej wersji językowej, abyście mogli stworzyć nie tylko rozkosz dla podniebienia, ale także zakosztować radości "rozumienia tekstu czytanego i wyszukiwania szczegółowych informacji oraz rozumienia skomplikowanych instrukcji" w języku włoskim, angielskim lub ojczystym.

Enjoy! To co wybierasz? Czekoladowe ptysie, klasyczne tiramisu, czy aksamitną "dyplomatkę"?

Przepis 1

Przepis 2

Przepis 3


Więcej artykułów…

 1. Słowniczek kulinarny - "Włochy od kuchni", POWER.
 2. II LO w Zabrzu - Szkoła Stowarzyszona UNESCO
 3. Ważny KOMUNIKAT - dotyczy MATURY 2020
 4. Pożegnanie Maturzystów 2020
 5. „Wyjdziemy z tej pandemii poharatani, ale silniejsi. Wierzę, że ten nowy świat będzie lepszy" - wywiad z Profesorem Marianem Zembalą.
 6. Reprezentacja Szkolnego Klubu Debat Oksfordzkich bierze udział w III Charytatywnym Turnieju Debat Oksfordzkich
 7. Wykład Pana Dariusza Walerjańskiego pt. "Zabrze dla odkrywców"
 8. Maraton matematyczny 2020!
 9. Dziękujemy!
 10. Benefis Ambasadora naszej szkoły Pana Profesora Mariana Zembali
 11. Słowa uznania od Pani Prezydent Miasta Zabrze
 12. II LO na Śląskim Festiwalu Nauki
 13. "Nauczyciele II LO wychodzą poza ramy swojego zawodu."
 14. Kolędowanie z Szekspirem
 15. Jesteśmy w 1000 najlepszych szkół w kraju!
 16. Meet&Code
 17. Narodowe Święto Niepodległości
 18. "Patriota i Patriotka XXI wieku"
 19. Rozwój Kompetencji Cyfrowych z Media 3.0
 20. Jesteśmy wśród zwycięzców CodeWeek 2019! (2)
 21. Prawybory parlamentarne "Młodzi Głosują"
 22. BohaterON- włącz historię!
 23. Młodzi Głosują
 24. Podziękowanie za udział w XV Dniu Nauki w Zabrzu!
 25. Warsztaty zorganizowane przez firmę ADAMED
 26. XV Dzień Nauki w Zabrzu
 27. Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/20 w II Liceum Ogólnokształcącym
 28. KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW UŻYWANYCH dla uczniów liceum
 29. Lista podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2019/2020 w II Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu
 30. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu w Programie AI Schools Academy!
 31. Ścieżki Kopernika - podsumowanie udziału w projekcie.
 32. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 klas trzecich Gimnazjum nr 2 oraz 1 i 2 klasy II Liceum Ogólnokształcącego
 33. Dwójka - Inny Wymiar Nauki superprodukcja uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu
 34. Relacja z wizyty amerykańskich studentów w II LO
 35. Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
 36. Festyn Rodzinny 2019 w ZSO nr 5 w Zabrzu
 37. Narada Obywatelska o Edukacji
 38. Rekrutacja do II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu 2019 / 2020
 39. II Charytatywny Turniej Debat Oksfordzkich "Debatuj z sercem"
 40. Uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni w II Liceum Ogólnokształcącym - 25 stycznia 2019 r.
 41. Polonez Maturzystów 2019
 42. DZIEŃ TRANSPLANTOLOGA
 43. Bardzo dziękujemy!
 44. Czym jest Biblia?
 45. Pierwsze spotkanie online z niezwykłą Susan Marie Sesay i jej podopiecznymi z Save the Young Girls Foundation z Sierra Leone
 46. 1,2,3 - Polska - sukcesy w konkursie wojewódzkim!
 47. Dla Niepodległej
 48. Wycieczka "Niepodległa"
 49. Wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego oraz opiekuna Samorządu Uczniowskiego ZSO nr 5 w Zabrzu
 50. Po wielkich urodzinach Dwójki! (2)
 51. I miejsce w Grze Miejskiej - Industrial Treasures Hunt!
 52. Wygraliśmy 30 000 dofinansowania na utworzenie najnowocześniejszej ekopracowni!
 53. "Projekt 1918. Nowa rzeczywistość" koordynowany jest przez II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu i I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Rudzie Śląskiej
 54. II Liceum Ogólnokształcące wśród 100 najlepszych śląskich liceów i 5 w Zabrzu!
 55. Nasze uczennice w XII Ogólnopolskim Konkursie Języka Włoskiego!
 56. Nasze doświadczenie w edukacyjno-badawczym Programie GLOBE zostało zaprezentowane na międzynarodowym spotkaniu w Szwajcarii.
 57. Posłanie z okazji jubileuszu 40-lecia członkostwa Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu w sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO
 58. „il Bel Paese” - etap ogólnopolski!
 59. Konkurs Wiedzy o Języku Polskim, marzec 2018
 60. Dzień Nowych Technologii w Edukacji - 21.03.2018r.
 61. Urodziny z wielką pompą!
 62. Zajęcia survivalowe w II LO
 63. "Masz Dar Życia"
 64. Sukcesy w Ogólnopolskim Konkursie Języka Włoskiego!
 65. WALENTYNKI Z KULTURĄ