Wycieczka szlakiem pisarzy śląskich

Kategoria: Biblioteka
Opublikowano

11 czerwca 2016r. nauczyciel bibliotekarz Teresa Kasza uczestniczyła w wycieczce edukacyjno-rekreacyjnej dla zabrzańskich bibliotekarzy szlakiem pisarzy śląskich. Organizatorem była biblioteka pedagogiczna i sekcja bibliotekarska ZNP w Zabrzu.
Zwiedzanie rozpoczęło się od Muzeum Gustawa Morcinka w Skoczowie, gdzie znajduje się dokumentacja życia pisarza, ciekawostki archeologiczne z życia miasta i istniejących w nim cechów oraz wystawa tymczasowa grafik Karola Śliwki- niezwykłej postaci, symbolu polskiego znaku graficznego.
Kolejny punkt na trasie to malownicze Górki Wielkie, w których znajduje się Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej. Muzeum mieści się w domku ogrodnika - ostatnim domu pisarki, w którym zachowały się oryginalne meble i dokumenty. Obok w zrewitalizowanym po spaleniu dworze można odsłuchać głosu pisarki, zobaczyć fragmenty jej utworów i ilustracje do nich m.in. do najbardziej znanej bajki dla dzieci "Kłopoty Kacperka Goreckiego Skrzata" napisanej w dworku, będącym równocześnie miejscem jej akcji. Jedno z pomieszczeń poświęcone jest losom wojennym i obozowym pisarki.
Na zakończenie wycieczki chętni udali się z Brennej czarnym, a później zielonym szlakiem na Błatnią
 917 m n.p.m.
Polecam w/w muzea na wycieczki związane z literaturą i regionem. 


Opracowała: Teresa Kasza