Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetudbi (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu "Safer Internet".

Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.

W Polsce DBI obchodzony jest od 2005 r. Jego organizatorami są Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), tworzące Polskie Centrum Programu "Safer Internet" - odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce.

Co roku organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do organizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

Każdego roku podejmujemy następujące działania:

  • przeprowadzamy lekcje wychowawcze na temat bezpieczeństwa w Internecie
  • przeprowadzamy prelekcje dla rodziców z pokazem filmów i materiałów "Stop cyberprzemocy"
  • przeprowadzamy konkurs wśród młodzieży,
  • przeprowadzamy szeroką akcję informacyjnej na terenie szkoły - wykonanie gazetki szkolnej, ulotek informacyjnych, przygotowanie emotikonów przez uczniów i rozmieszczenie ich na terenie całej szkoły.
  • organizujemy spotaknia z przedstawicielami prawa

 


Dzień Bezpiecznego Internetu 2018 w ZSO nr 5 w Zabrzu! Podsumowanie inicjatywy.

"Bezpiecznie w SIECI!"

ZSO nr 5 w Zabrzu każdego roku bierze udział w międzynarodowej akcji - Dzień Bezpiecznego Internetu, który obchodzony jest na całym świecie w lutym!dbi2018cert

W tym roku również zgłosiliśmy swoje inicjatywy!

Jedną z nich były  warsztaty dla całej społeczności szkolnej - uczniów, nauczycieli i rodziców, które przeprowadziła Fundacja Nowoczesna Polska w ramach Projektu CYBERNAUCI.
Uczestnicy akcji wzięli udział w  profesjonalnych zajęciach dotyczących właściwych postaw w Internecie.

zal3

 

28167752 1544849478965338 809989873626296670 n

"SID at school 2018" - to natomiast nazwa Projektu eTwinning, który został zarejestrowany w ramach trwającej akcji.

eTwinning cert

 

Wraz z partnerami z Litwy i Bułgarii dzieliliśmy najlepsze praktyki związane z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu - Safer Internet Day.
Realizując projekt międzynarodowej współpracy szkół podjęliśmy szereg inicjatyw. W ramach projektu został przeprowadzony konkurs na logo projektu, który nasza szkoła wygrała, uczniowie wzięli udział w quizach wiedzy o bezpiecznym Internecie, wykonali plakaty  promujące właściwe postawy oraz wzajemnie się poznali. Nauczyciele partnerskich szkół natomiast, mieli okazję by podzielić się dobrymi praktykami z zakresie działań promujących bezpieczne korzystanie z cyberprzestrzeni i technologii informacyjno-komunikacyjnych.

image

Produktem finalnym będzie film podsumowujący cały projekt.

Ponadto w większości oddziałów odbyły się lekcje wychowawcze i zajęcia komputerowe poświęcone kulturze szacunku w sieci, zgodnie z tegorocznym hasłem Dnia Bezpiecznego Internetu -  „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”, organizowanym przez  Polskie Centrum Programu Safer Internet.

Uczniowie brali udział w projekcji materiałów edukacyjnych oraz sami tworzyli plakaty i prezentacje związane z w/w zagadnieniem.

27750742 1535863616530591 8097556073759174616 n

Ponadto w ramach zajęć projektowych uczniowie przygotowywali loga Dnia Bezpiecznego Internetu - Safer Internet Day - SID 2018, plakaty i prezentacje dotyczące szacunku w sieci oraz  wzięli udział w projekcji materiałów edukacyjnych, quizach wiedzy, a także przygotowywali tablicę informacyjną.

27867715 1535863656530587 5052303851767199240 n

28056101 1594070300670872 6537697776661661704 n

Zdecydowanie podniosła się świadomość młodzieży oraz osób dorosłych - nauczycieli i rodziców, na temat tego w jaki sposób postrzegany jest nasz wizerunek, który sami kształtujemy w cyberprzestrzeni. Pytania, które młodzież zadawała podczas warsztatów wyraźnie potwierdziły obawy, iż nie wiedzą oni co się dzieje z informacjami, które sami udostępniają w mediach społecznościowych. Niektóre z zagadnień, były również zaskoczeniem dla nauczycieli i rodziców. Dzięki inicjatywie, nasza świadomość wzrosła. Poza tym, uczniowie zwrócili uwagę na bardzo ważną kwestię - właściwych zachowań w internecie wobec nie tylko siebie, ale również innych użytkowników.

Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska


"CYBERNAUCI" w Dwójce!

Już niebawem rozpoczną się w naszej szkole profesjonalne warsztaty dla całej społeczności szkolnej, które zrealizowane będą w ramach ministerialnego Programu #Cybernauci !

Cybernauci to kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci” to nowy projekt szkoleniowy realizowany przez fundację Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas.

Głównym działaniem w projekcie jest realizacja warsztatów z uczniami, rodzicami i nauczycielami szkół wszystkich poziomów w całej Polsce.

Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci przez dzieci i młodzież, a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Do osiągnięcia celu przyczyni się realizacja warsztatów w szkołach w całej Polsce dla wszystkich grup docelowych. Dodatkowo przygotowaliśmy materiały uzupełniające przygotowane z myślą o wszystkich odbiorcach.

zal3

Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska


Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu już 6 lutego!

26112428 1516812471718834 6778804645432758676 n

 

Zabrzańska DWÓJKA każdego roku bierze udział w międzynarodowej akcji - 
Dzień Bezpiecznego Internetu, który obchodzony jest na całym świecie w lutym!

W tym roku również zgłosiliśmy swoje inicjatywy!

Jedną z nich są profesjonalne warsztaty dla całej społeczności szkolnej - uczniów, nauczycieli i rodziców, które przeprowadzi 
Fundacja Nowoczesna Polska w ramach Projektu CYBERNAUCI finansowanego 
przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.


https://cybernauci.edu.pl/

http://www.saferinternet.pl/dbi/zglos-inicjatywe-dbi.html

 

 

 

   

 

 

 

 Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska


Dzień Bezpiecznego Internetu 2017 - podsumowanie!

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetudbi (Safer Internet Day), który odbywa się w ramach programu "Safer Internet".

Ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematu bezpieczeństwa online.

W Polsce DBI obchodzony jest od 2005 r. Jego organizatorami są Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), tworzące Polskie Centrum Programu "Safer Internet" - odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce.

Co roku organizatorzy DBI zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do organizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

Każdego roku podejmujemy w szkole następujące działania:

  • przeprowadzamy lekcje wychowawcze na temat bezpieczeństwa w Internecie
  • przeprowadzamy prelekcje dla rodziców 
  • przeprowadzamy konkurs wśród młodzieży,
  • przeprowadzamy szeroką akcję informacyjnej na terenie szkoły 
  • organizujemy spotaknia z przedstawicielami prawa

W tym roku szkolnym Dzień Bezpiecznego Internetu przypadł 7 lutego 2017 roku.

Z tej okazji przeprowadziliśmy szereg inicjatyw, które zostały zgłoszone u międzynarodowego organizatora Safer Internet Day 2017 i znalazły się na mapie inicjatyw światowych!

Były to między innymi:

sesja posterowa, ciekawe lekcje wychowawcze, prelekcje dla rodziców, spotkanie z przedstawicielami Policji oraz konkurs dla uczniów szkoły!

Szkolną Internautką najlepiej znającą zasady bezpieczeństwa obowiązujące w sieci okazała się Kamila K. z klasy In!
Gratulujemy!!! 

Naszym wydarzeniem zainteresowała się również Telewizja Zabrze

DBI 2017

 Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska