Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu został wybrany!

75369169 753213095162285 8277440764477177856 n

 

W dniu dzisiejszym - 13 listopada 2019 r., odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu.

W głosowaniu wzięło udział 51 osób. Uprawnionych było 58.

Najwyższą ilość głosów uzyskała  Weronika K. i tym samym została Przewodniczącą Samorządu Szkolnego SP nr 37 w Zabrzu.
Jej zastępczynią natomiast Alicja M..

Wybory przeprowadziły uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu - dziękujemy!

Gratulujemy!

 


"Patriota i Patriotka XXI wieku" - "pierwszaki dla pierwszaków"!

7
 
Z okazji obchodów Święta Niepodległości, uczniowie klasy 1a i 1b SP  wzięli udział w warsztatach "Patriota i Patriotka XXI wieku", prowadzonych przez ich starszych kolegów z klasy 1c II LO (Dominikę, Julię, Aleksandrę, Michała, Roberta).
Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały wszystkie zadania związane historią Polski oraz genezą symboli narodowych i tym samym w pełni zasłużyły na miano Patrioty XXI wieku.
 
Inicjatywa "pierwszaki dla pierwszaków" została ciepło przyjęta i dowodzi, że starsi uczniowie potrafią wiele nauczyć swoich młodszych kolegów.

 


Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej nr 37 - 2019 r.

30 października 2019 r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej nr 37. Pierwszoklasiści podczas swojej pierwszej akademii wspaniale się zaprezentowali oraz udowodnili, że mogą zostać prawdziwymi uczniami naszej szkoły.

Ten dzień był uroczysty i wzruszający.


Sadzenie drzewka z Radą Dzielnicy Centrum Południe w Zabrzu!

29 października 2019  r. dzieci  uczęszczające do świetlicy szkolnej oraz klas piątych, wzięły udział w sadzeniu drzewka na terenie szkoły.20191029 142635 1024x576

We wrześniu Rada Dzielnicy Centrum Południe zaprosiła przedszkola i szkoły podstawowe z dzielnicy Centrum Południe do wzięcia udziału w przeglądzie artystycznym pt: „Zielona Dzielnica Centrum Południe”. Była to już druga edycja inicjatywy.

Celem jest włączenie placówek oświatowych do międzynarodowej akcji sadzenia drzew, mającej na celu podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży z okazji Światowego Święta Drzewa.

Udział w przeglądzie artystycznym wiązał się z dostarczeniem prac plastycznych, wykonanych dowolną techniką, zgodnych z tematem - „Zielona Dzielnica Centrum Południe”.

Nasi uczniowie z klas piatych podjęli się wykonania prac.
To dzięki ich zaangażowaniu szkoła otrzymała sadzonkę do posadzenia na swoim terenie.

Dyplomy za udział w przeglądzie artystycznym wręczyli dzieciom Pan Andrzej Leonowicz - Przewodniczący Rady Dzielnicy Centrum Południe w Zabrzu, Pan Grzegorz Lubowiecki - Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Centrum Południe oraz Radny Rady Miasta Zabrze oraz Pan Kamil Żbikowski - Radny Dzielnicy Centrum Południe oraz Radny Rady Miasta Zabrze, którzy również włączyli się aktywnie w sadzenie roślin :)

Gościliśmy również Panią Ewę Wolnicę - Naczelnik Wydziału Oświaty w Zabrzu.

Na ręce Pani Agnieszki Gurnacz - Dyrektor ZSO nr 5 w Zabrzu oraz Pani Joanny Sosnowskiej - Wicedyrektor ZSO nr 5 w Zabrzu,  radni złożyli podziękowanie za zaangażowanie szkoły w edukację dla zrównoważonego rozwoju i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi.

Wymiar akcji ma oczywiście szerszy charakter. 

Wszelkie formy działalności skierowane do społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, mające na celu wpływanie na poziom świadomości ekologicznej, propagowanie konkretnych zachowań korzystnych dla środowiska naturalnego, upowszechnianie wiedzy o przyrodzie wpływają na budowanie właściwych postaw obywatelskich.

W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od 2003 r. w dniu 10 października. Jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliard Drzew dla Planety - ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew, by sprostać wyzwaniom, jakie niosą za sobą zmiany klimatyczne, wspieranej przez ONZ.plakat swieto drzewa 2019 500

 

Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi, poparta konkretnymi działaniami - sadzeniem i ochroną drzew. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków zmian klimatu.

Inicjatorem Dnia Drzewa był Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody. W 1872 r., mieszkając w Nebraska City, zwrócił się z apelem do rodaków by 10 kwietnia kto może posadził drzewo. Argumentował, iż „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea jego spotkała się z szerokim odzewem i tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. I tak, od tamtej pory, co roku, w drugą niedzielę kwietnia w USA świętowany jest Arbor Day.

Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa.

Święto Drzewa  integruje społeczności wokół inicjatyw lokalnych jak sadzenie drzew,  zakładanie ogrodów, otaczanie opieką starych drzew, organizowanie festynów, wycieczek, konkursów i zbiórek makulatury. Ochrona i sadzenie drzew jest uniwersalnym przesłaniem dla każdego człowieka.

Program Święto Drzewa rekomendowany był przez Ministerstwo Środowiska jako dobra praktyka edukacji dla rozwoju zrównoważonego na konferencji klimatycznej COP14 oraz przez Instytut Spraw Obywatelskich w „Inspiratorze obywatelskim” jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie nieformalnej edukacji obywatelskiej.

Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpiona rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią  najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.

Inicjatywa wpisuje się również w plan działań edukacyjnych - proekologicznych Miasta Zabrze min. w plan działań placówek oświatowych w celu wspierania programu antysmogowego dla miasta Zabrze z dnia 05 marca 2018 r.

20191029 160929 1024x596


Uczniowska Odznaka Jakości za udział w projekcie eTwinning!

Nasi zdolni uczniowie wraz z nauczycielami dzięki kreatywnej pracy zdobyli Uczniowską Odznakę Jakości za udział w projekcie eTwinning pt. Zagrajmy w kropki, czyli Dot Day 19. Głównym celem projektu było ukazanie, że w każdym z nas jest moc i talent, który można odkryć. Pomóc nam w tym może nauka i zabawa, a przede wszystkim warto dzielić się tym z innymi. Uczniowie wraz z całą społecznością szkolną podejmowali wiele wyzwań z różnych dziedzin: plastycznej, matematycznej, informatycznej, w których królowała kropka jako motyw przewodni Dnia Kropki. W naszej szkole odbył się nawet z tej okazji Pokaz Talentów. Poprzez udział w projekcie wymieniliśmy się inspiracjami i mogliśmy poczuć moc jaką ma KROPKA.

Czekamy na Dzień Kropki 2020!

73281448 930272750662207 7926749297415028736 n


Więcej artykułów…

 1. Jesteśmy wśród zwycięzców CodeWeek 2019! (2)
 2. Szkoła Podstawowa nr 37 w Zabrzu z wizytą w Krakowie!
 3. BOHATERON – włącz historię!
 4. Dzień Edukacji Narodowej 2019
 5. Z wizytą w Czytelni Ogólnej i Prasy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu
 6. Klasa 2a zwycięzcą konkursu!
 7. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 37
 8. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu w Programie AI Schools Academy!
 9. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 - fotorelacja
 10. Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
 11. Festyn Rodzinny 2019 w ZSO nr 5 w Zabrzu
 12. Finał konkursu czytelniczego dla klas drugich szkoły podstawowej „Jak dobrze znasz lektury?”
 13. Spotkanie dla rodziców przyszłych uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 37
 14. Festyn Rodzinny ZSO nr 5 w Zabrzu - ZAPRASZAMY!
 15. Narada Obywatelska o Edukacji
 16. „Pasowanie na czytelnika”
 17. Rekrutacja do klasy 4 Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu!
 18. Dzień Otwarty Szkoły Podstawowej nr 37
 19. Rekrutacja do klasy 7 Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu!
 20. Bal Karnawałowy 2019
 21. Uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni w II Liceum Ogólnokształcącym - 25 stycznia 2019 r.
 22. Pomagamy!!!
 23. II miejsce w III Miejskim Konkursie Piosenki Turystycznej i Poetyckiej "Swoją Drogą"
 24. „Zmartwienie śnieżynek”
 25. Konkurs rodzinny dla klas I i II
 26. Ho Ho Ho - Mikołaj już jest!!!
 27. Klub Superkoderów, czyli świetlicowe kodowanie!
 28. Sukces w zawodach!
 29. Dla Niepodległej
 30. Warsztaty dla najmłodszych
 31. Warsztaty "Patriota i Patriotka XXI wieku" 6.11.2018r.
 32. Świetlica SP nr 37 sadzi krzewy dla PLANETY! Dzień Drzewa 2018.
 33. Pasowanie na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu
 34. Meet and Code, czyli warsztaty z Processingiem w ZSO nr 5 w Zabrzu!
 35. Wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego oraz opiekuna Samorządu Uczniowskiego ZSO nr 5 w Zabrzu
 36. Klasa 4a zasadziła dzisiaj swoje drzewko z okazji Światowego Święta Drzewa!
 37. CodeWeek w Szkole Podstawowej nr 37 w Zabrzu ruszył pełną parą!
 38. Wygraliśmy 30 000 dofinansowania na utworzenie najnowocześniejszej ekopracowni!
 39. Od września ruszamy w MegaMisję!!!
 40. Szychta zaliczona!
 41. I miejsce w rodzinnym XVII międzyprzedszkolno-szkolnym przeglądzie prac plastyczno-technicznych!
 42. Programowanie i robotyka w edukacji wczesnoszkolnej
 43. Nasze doświadczenie w edukacyjno-badawczym Programie GLOBE zostało zaprezentowane na międzynarodowym spotkaniu w Szwajcarii.
 44. Dzień Otwarty z nagrodami!
 45. Dzień Nowych Technologii w Edukacji - 21.03.2018r.
 46. W Układzie Słonecznym z OZOBOTAMI!
 47. Kodowanie w ZSO nr 5 w Zabrzu – podsumowanie I półrocza!