Szkoła Podstawowa nr 37 w Zabrzu

21616204 1458952954182608 5020157821724641101 n

AKTUALNOŚCI

REKRUTACJA

 


Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu został wybrany!

75369169 753213095162285 8277440764477177856 n

 

W dniu dzisiejszym - 13 listopada 2019 r., odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 37 w Zabrzu.

W głosowaniu wzięło udział 51 osób. Uprawnionych było 58.

Najwyższą ilość głosów uzyskała  Weronika K. i tym samym została Przewodniczącą Samorządu Szkolnego SP nr 37 w Zabrzu.
Jej zastępczynią natomiast Alicja M..

Wybory przeprowadziły uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu - dziękujemy!

Gratulujemy!

 


"Patriota i Patriotka XXI wieku" - "pierwszaki dla pierwszaków"!

7
 
Z okazji obchodów Święta Niepodległości, uczniowie klasy 1a i 1b SP  wzięli udział w warsztatach "Patriota i Patriotka XXI wieku", prowadzonych przez ich starszych kolegów z klasy 1c II LO (Dominikę, Julię, Aleksandrę, Michała, Roberta).
Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały wszystkie zadania związane historią Polski oraz genezą symboli narodowych i tym samym w pełni zasłużyły na miano Patrioty XXI wieku.
 
Inicjatywa "pierwszaki dla pierwszaków" została ciepło przyjęta i dowodzi, że starsi uczniowie potrafią wiele nauczyć swoich młodszych kolegów.

 


Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej nr 37 - 2019 r.

30 października 2019 r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej nr 37. Pierwszoklasiści podczas swojej pierwszej akademii wspaniale się zaprezentowali oraz udowodnili, że mogą zostać prawdziwymi uczniami naszej szkoły.

Ten dzień był uroczysty i wzruszający.


Sadzenie drzewka z Radą Dzielnicy Centrum Południe w Zabrzu!

29 października 2019  r. dzieci  uczęszczające do świetlicy szkolnej oraz klas piątych, wzięły udział w sadzeniu drzewka na terenie szkoły.20191029 142635 1024x576

We wrześniu Rada Dzielnicy Centrum Południe zaprosiła przedszkola i szkoły podstawowe z dzielnicy Centrum Południe do wzięcia udziału w przeglądzie artystycznym pt: „Zielona Dzielnica Centrum Południe”. Była to już druga edycja inicjatywy.

Celem jest włączenie placówek oświatowych do międzynarodowej akcji sadzenia drzew, mającej na celu podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży z okazji Światowego Święta Drzewa.

Udział w przeglądzie artystycznym wiązał się z dostarczeniem prac plastycznych, wykonanych dowolną techniką, zgodnych z tematem - „Zielona Dzielnica Centrum Południe”.

Nasi uczniowie z klas piatych podjęli się wykonania prac.
To dzięki ich zaangażowaniu szkoła otrzymała sadzonkę do posadzenia na swoim terenie.

Dyplomy za udział w przeglądzie artystycznym wręczyli dzieciom Pan Andrzej Leonowicz - Przewodniczący Rady Dzielnicy Centrum Południe w Zabrzu, Pan Grzegorz Lubowiecki - Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Centrum Południe oraz Radny Rady Miasta Zabrze oraz Pan Kamil Żbikowski - Radny Dzielnicy Centrum Południe oraz Radny Rady Miasta Zabrze, którzy również włączyli się aktywnie w sadzenie roślin :)

Gościliśmy również Panią Ewę Wolnicę - Naczelnik Wydziału Oświaty w Zabrzu.

Na ręce Pani Agnieszki Gurnacz - Dyrektor ZSO nr 5 w Zabrzu oraz Pani Joanny Sosnowskiej - Wicedyrektor ZSO nr 5 w Zabrzu,  radni złożyli podziękowanie za zaangażowanie szkoły w edukację dla zrównoważonego rozwoju i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi.

Wymiar akcji ma oczywiście szerszy charakter. 

Wszelkie formy działalności skierowane do społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, mające na celu wpływanie na poziom świadomości ekologicznej, propagowanie konkretnych zachowań korzystnych dla środowiska naturalnego, upowszechnianie wiedzy o przyrodzie wpływają na budowanie właściwych postaw obywatelskich.

W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od 2003 r. w dniu 10 października. Jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew. Od 2007 roku program bierze udział w Kampanii Miliard Drzew dla Planety - ogólnoświatowej inicjatywie sadzenia drzew, by sprostać wyzwaniom, jakie niosą za sobą zmiany klimatyczne, wspieranej przez ONZ.plakat swieto drzewa 2019 500

 

Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi, poparta konkretnymi działaniami - sadzeniem i ochroną drzew. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków zmian klimatu.

Inicjatorem Dnia Drzewa był Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody. W 1872 r., mieszkając w Nebraska City, zwrócił się z apelem do rodaków by 10 kwietnia kto może posadził drzewo. Argumentował, iż „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea jego spotkała się z szerokim odzewem i tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. I tak, od tamtej pory, co roku, w drugą niedzielę kwietnia w USA świętowany jest Arbor Day.

Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa.

Święto Drzewa  integruje społeczności wokół inicjatyw lokalnych jak sadzenie drzew,  zakładanie ogrodów, otaczanie opieką starych drzew, organizowanie festynów, wycieczek, konkursów i zbiórek makulatury. Ochrona i sadzenie drzew jest uniwersalnym przesłaniem dla każdego człowieka.

Program Święto Drzewa rekomendowany był przez Ministerstwo Środowiska jako dobra praktyka edukacji dla rozwoju zrównoważonego na konferencji klimatycznej COP14 oraz przez Instytut Spraw Obywatelskich w „Inspiratorze obywatelskim” jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie nieformalnej edukacji obywatelskiej.

Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają także niezastąpiona rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji. W miastach regulują klimat otoczenia łagodząc nagłe zmiany temperatury i zwiększając wilgotność powietrza. Stanowią  najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.

Inicjatywa wpisuje się również w plan działań edukacyjnych - proekologicznych Miasta Zabrze min. w plan działań placówek oświatowych w celu wspierania programu antysmogowego dla miasta Zabrze z dnia 05 marca 2018 r.

20191029 160929 1024x596