"Romantyzm. Niezwykła epoka"

We wtorek 30 maja uczniowie klas II liceum uczestniczyli w lekcji pt. "Romantyzm. Niezwykła epoka". Zajęcia odbyły się we wrocławskim Muzeum Pana Tadeusza. Spotkanie z Adamem Mickiewiczem i bohaterami epopei  okazało się bardzo interesujące. Wszystkich zaintrygowały pochodzące z epoki romantyzmu eksponaty, a także sposób ich prezentacji. Multimedialny, nowoczesny przekaz umożliwił utrwalenie wiedzy o bohaterach "Pana Tadeusza" i czasach, w których toczy się akcja utworu.

Wizyta we Wrocławiu stała się także okazją do zwiedzenia wielu zabytków (w stylu gotyckim i barokowym).

Wizyta gości z Ohio w ZSO nr 5!

W poniedziałek 15 maja 2017 naszą szkołę odwiedziła siedmioosobowa grupa studentów oraz dwoje wykładowców  z uniwersytetu w Ohio. Ich wizyta w Polsce jest formą  odbywania zajęć akademickich dotyczących demokracji oraz kształcenia umiejętności przywódczych.

Amerykanie zwiedzili budynek ZSO nr 5 od podziemi po wieżę i usłyszeli najważniejsze informacje o jego historii. Następnie spotkali się z uczniami klas licealnych, żeby bliżej poznać naszą kulturę, porozmawiać o zainteresowaniach i aspiracjach młodzieży po obu stronach Atlantyku  oraz codziennym życiu w Zabrzu i Bowling Green. Praca w małych grupach była okazją do wymiany poglądów na wiele tematów oraz zauważenia, że o wiele więcej nas łączy niż dzieli.

Po krótkiej przerwie na zjedzenie  pierogów i konwersację o gastronomii, goście uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pana Macieja Śliwę, absolwenta naszej szkoły, nauczyciela IV LO. Prowadzone przez niego warsztaty Amnesty International pozwoliły wczuć się w sytuację uchodźców, poznać przyczyny i skutki dyskryminacji oraz zastanowić się nad istotą praw człowieka. Były też źródłem wielu emocji i refleksji nad naszym zachowaniem w stosunku do różnego typu odmienności.

Uczestnicy spotkania z pewnością zapamiętają je na długo. Była to nie tylko niezwykła lekcja angielskiego, ale także zaskakująca lekcja humanizmu i wrażliwości. I mimo początkowej nieśmiałości oraz dzielącej nas ogromnej odległości w sensie geograficznym, poczuliśmy, że staliśmy się sobie bliscy…

20170515 103907

Opracowała: Beata Dziembała

"Muzyka w muzyce"

29 marca 2017 r.  uczniowie ZSO nr 5 w Zabrzu uczestniczyli w koncercie edukacyjnym z cyklu "Muzyka w muzyce" Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Spotkanie ze sztuką współczesną

Dnia  24 marca 2017 roku grupa gimnazjalistek z klas trzecich uczestniczyła w drugiej części warsztatów w Muzeum Śląskim w Katowicach. Pierwsze zajęcia były poświęcone spotkaniu ze sztuką Młodej Polski i poszukiwaniu  koncepcji  kompozycyjnej obrazów  mistrzów tamtego okresu, a dziś  był czas na posmakowanie kierunków  polskiej sztuki współczesnej.

Dzięki ciekawej koncepcji zajęć udało się wspaniale połączyć zwiedzenie galerii sztuki współczesnej z poznaniem wiodących kierunków  i spróbować  przekształcić – w trakcie warsztatów- dzieło sztuki XIX wieku w obraz,  nawiązujący w swej konwencji do neoekspresjonizmu, surrealizmu czy też ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Dziewczęta świetnie się spisały, prowadząca warsztaty była pełna podziwu dla ich inwencji twórczej.

Wspaniale spędzony czas, spora dawka wiedzy  ze sztuki i oczywiście radość obcowania z nią. Z całą pewnością możemy polecić profesjonalnie przygotowane warsztaty  dla uczniów w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego.

muzeum1 24 03muzeum 24 03

Opracowała: Mirella Grzanka

Spotkanie z ciekawą chemią!

Dziś nasza pasja chemiczna wyszła poza mury szkoły. Udaliśmy się na Uniwersytet Jagieloński - Wydział Chemii, na "Spotkanie z ciekawą chemią" - było naukowo, profesjonalnie, ciekawie i zabawnie.