Program eTwinning - Europejska Współpraca Szkółindeks

eTwinning to łączenie i współpraca bliźniaczych szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych i promowanie szkolenia nauczycieli. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.

Gimnazjum nr 2 w Zabrzu od 2008 aktywnie realizuje projekty eTwinning:

Projekt - "Autumn in my region"   otrzymał Europejską Odznakę Jakości:

etwinning cert europeanqualitylabel

"Women in STEM" otrzymał Krajową Odznakę Jakości.

cert etwinning womeninstem

Relacja z seminarium kontaktowego ‘Integration of gamification into curriculum’

20160609 002340 resizedRelacja z seminarium kontaktowego eTwinning
‘Integration of gamification into curriculum’

(Wilno, 8-11.06.2016)

Co może robić grupa 60 nauczycieli z 10 krajów europejskich przez 3 dni?
Oczywiście…świetnie się bawić! Jakżeby inaczej, jeżeli tematem ich spotkania jest gamifikacja w edukacji.

Już pierwsze chwile w sali wykładowej i nietypowe „lodołamacze” pozwalają oswoić się z nowymi ludźmi wokół.

Szybko (pierwsza gra!) porównujemy nasze zainteresowania zawodowe i oczekiwania dotyczące seminarium, dzielimy się na grupy i błyskawicznie wymyślamy pantomimę, która zilustruje temat planowanego projektu.

Ktoś kiedyś powiedział „All teachers are failed actors”.
Sądząc po entuzjazmie, z jakim wybiegamy na zaimprowizowaną scenę, rzeczywiście w każdym nauczycielu jest coś z aktora. W Wilnie jeszcze wielokrotnie będziemy mogli te aktorskie pierwiastki przetestować.

Przed nami trzy dni wytężonej pracy.
W programie informacje o tym, jak stworzyć dobry projekt w eTwinningu, jak używać urządzeń mobilnych w klasie (tak, tak – chodzi też o te komórki, które bywają w szkole na wygnaniu!) oraz jak stosować techniki znane z gier do motywowania uczniów.

Przy okazji poznajemy bliżej nauczycieli pracujących w naszej grupie: Węgra, którego ulubioną kreskówką jest czeski Krecik, Austriaka – naukowca i nauczyciela w jednym, który mieszka w dzielnicy, gdzie samochody są zakazane, Chorwata – dowcipnego miłośnika książek czy włoskiego nauczyciela wyśpiewującego „O sole mio”.
I wygrywamy kolejną grę – mamy najwięcej kliknięć na naszą flagę, do której linki zamieszczaliśmy w portalach społecznościowych!

20160610 102032 resizedPracy jest tyle, że przerwy kawowe skracamy do 5 minut, a nawet na posiłkach siadamy w grupach roboczych i między zupą a drugim daniem dzielimy się projektowymi pomysłami. Zdarzają się nam też dodatkowe atrakcje: dłuższa przerwa poobiednia spędzona w pobliskim parku staje się okazją do zobaczenia na litewskim niebie dwóch F-16.

20160609 093416 resized

Dni na szkoleniu mijają błyskawicznie. Opisujemy szczegółowo nasz grupowy projekt, rejestrujemy go na platformie eTwinningu, dowiadujemy się, jak poruszać się po świecie eTwinningLive, podziwiamy pomysły innych grup i słyszymy komentarze ambasadorów programu na temat jakości przedstawionych projektów, a potem naszą grupą wychodzimy na środek i przedstawiamy założenia własnego projektu. Ciekawe, czy spodoba się naszym uczniom?

Później jeszcze króciutka wycieczka po centrum w strugach deszczu i oficjalny obiad z niespodzianką: występami miejscowego zespołu ludowego. I nadzieja, że uda się w nowym roku szkolnym wykorzystać Blendspace, TaleBlazer i GoConqr czy Kahoot. Let’s have fun!

Opracowała: Uczestniczka seminarium Beata Dziembała, nauczyciel ZSO nr 5 w Zabrzu

Women in STEM - Gimnazjum nr 2 w Zabrzu w międzynarodowym projekcie eTwinning

Women in STEM - projekt zostal zainicjowany w październiku 2015 roku pomiędzy nauczycielami z 4 krajów, którzy uczestniczyli w Międzynarodowych Warsztatach dla Nauczycieli Przedmiotów Ścisłych w Brukseli w Europejskiej Siedzibie Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, European Schoolnet, pt: "Future Classroom Lab".

STEM to skrót, w rozwinięciu oznacza szeroko pojęte nauki ścisłe:

S - Science

T - Technology

E - Engineering

M - Maths

Są to dziedziny,  w których specjaliści są obecnie na rynku pracy najbardziej pożądani, a taki trend wg prognoz ma utrzymać się przez kolejne 20 lat.

Realizacja projektów ma zachęcić dzieci i młodzież do nauk ścisłych i podejmowania dalszego kształcenia właśnie w tych obszarach.

women in stem cert

Koordynator: Katarzyna Kwiatek-Grabarska (geografia, informatyka)