robotyka

KLASA SPORTOWA - PIŁKA NOŻNA DZIEWCZĄT

FUNDACJA ŚLĄSKIEGO CENTRUM CHORÓB SERCA I MY

Kodowanie w ZSO nr 5 w Zabrzu – podsumowanie I półrocza!

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu kładzie szczególny nacisk na kształtowanie umiejętności myślenia komputacyjnego  wśród uczniów każdego poziomu edukacyjnego od kilku lat.

Nasze propozycje, które wprowadzamy na lekcjach informatyki oraz zajęciach dodatkowych,  okazały się zbieżne z głównym celem nowej podstawy programowej, którym jest wprowadzenie powszechnego nauczania programowania, czyli  kompetencji kluczowej XXI wieku.

Dlaczego to jest ważne?

Umiejętności programowania są niezwykle ważne dla przyszłości rynku pracy.
Według Grand Coallition for Digital Jobs, siła robocza w sektorze związanym z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi stanowiła w 2011 r. w Europie 6,67 miliona osób, co stanowi jedynie 3,1% osób zatrudnionych w Europie. Komisja Europejska alarmuje, że do 2020 roku zabraknie 900 tys. specjalistów w tej dziedzinie.

Źródło: https://codeweek.org.pl/o-projekcie/

Zatem:

W pierwszym połroczu 2017/2018 intensywnie włączyliśmy się w następujące akcje:

Computer Science Education Week - Tydzień Edukacji Informatycznej.

W ramach tego tygodnia przeprowadzane jest na całym świecie wydarzenie HOUR of CODE.

Godzina Kodowania to akcja globalna, w której udział biorą dziesiątki milionów uczniów z ponad 180 krajów. Godzina kodowania jest dostępna dla wszystkich w wieku od 4 do 104 lat.

Uczniowie z DWÓJKI włączyli się do międzynarodowego grona młodych programistów i na lekcjach informatyki próbowali swoich sił stawiając pierwsze kroki m.in. w tematach Star Wars i Minecraft!

Code Week – Europejski Tydzień Kodowania

Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Warsztaty, szkolenia, debaty i różne inne wydarzenia, które odbywają się w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania, także w Polsce, mają służyć zachęcaniu do nauki kreatywnego programowania.
Tydzień Kodowania jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, wykształcenia, płci, etc.
Każdy może zacząć się uczyć programowania i nabyć nowe kompetencje związane z kodowaniem. Chodzi o to, żeby pokazać, że kodowanie nie jest zarezerwowane dla wybranych i każdy może się go nauczyć.

„Uczymy dzieci programować” – czyli zajęcia kodowania dla najmłodszych uczniów szkoły.

W naszej szkole już pierwszoklasiści wiedzą czym jest KOD i jak sprawić by ich ROBOT - #OZOBOT wykonywał polecenia!

Szkoła Podstawowa nr 37 zakupiła 4 roboty – OZOBOTY – dzięki, którym już siedmiolatkowie mogą stawiać pierwsze kroki w kodowaniu! czyli mały, ale bardzo inteligentny robot, którego programujemy!

22405986 1478502245561012 2759881716021263313 n

U Nas - Edukacja informatyczna jest przez wielkie "O" jak #OZOBOT !
Czyli świetna zabawa uruchamiająca kreatywne myślenie!

OZOBOTY między innymi, szukały prezentów ukrytych w workach Mikołajów, planowały drogę szkoły, wybrały się w podróż do Paryża!

Wszystko to oczywiście połączone było z świetną zabawą!

23319408 1500827133328523 8463518297324202036 n

U źródeł programowania – projekt, który jest realizowany przy współpracy z ogólnopolskim projektem edukacyjnym - Mistrzowie Kodowania

16406925 1322858931108966 6522640657265664626 n
Zajęcia odbywają się w soboty i prowadzi je mgr inż. Przemysław Śmiejek - nauczyciel Informatyki w ZSO nr 5.

Mamy nadzieję, że nasze działania spowodują, że słowa kodowanie, programowanie, algorytm zostaną odczarowane, przestaną wywoływać lęk a nasi uczniowie w przyszłości łatwiej odnajdą się na wymagającym rynku pracy!

Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska, nauczyciel Edukacji Informatycznej i Informatyki.

ERIS Project - kolejny etap

23434724 1438988396218114 4489326366235406288 n

ERISProject - rozpoczął się kolejny etap projektu,

w którym klasa 3b Globtroterska bierze udział od zeszłego roku.

Uczestniczyliśmy już w lekcji geografii on-line prowadzonej
w języku angielskim przez naukowców
Uniwersytetu Bukareszteńskiego - partnera projektu -
na temat wiatru i fal morskich - "Wind and waves" .

Wiedzę zdobytą podczas lekcji mogliśmy sprawdzić z zastosowaniem Kahoot .

Tropem Nauki w Krakowie

Wyjazd klasy 3b globtroterskiej do Krakowa w celu poznania sylwetki Mikołaja Kopernika, historii średniowiecznego Krakowa oraz polskich tradycji świątecznych.
Uczniowie wzięli udział w wyjątkowych zajęciach w Collegium Maius pt: "Mikołaj Kopernik - bystrżak z astronomii" , w interaktywnej wystawie pt:"Nauki dawne i niedawne" , zeszli pod krakowski rynek do interaktywnego muzeum ukazującego Kraków i życie jego mieszkańców od czasów średniowiecza oraz poznali polskie tradycje bożonarodzeniowe uczestnicząc w ogólnopolskiej wystawie szopek na rynku w krakowie.
Piękna pogoda i dobre humory dopisywały podczas całego dnia :)

Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska

Nowy projekt! Zasoby Europeana w edukacji!

Kolejne warsztaty doskonalenia zawodowego nauczycieli w Brukseli w siedzibie European Schoolnet i kolejne wyzwania przed naszymi uczniami.

Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska

Lekcja geografii w terenie!

Piękna, polska złota jesień!

Klasa 3b gimnazjum - Klasa Globtrotera - uczestniczyła wczoraj w lekcji geografii w terenie - zwiedzaliśmy Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach - Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Trasa turystyczna, którą pokonalismy,  znajduje się pomiędzy szybami Ewa (1826, głębokość 20 m) i Sylwester (1828, głębokość 30 m) i ma 600 m długości.  Podczas wycieczki, która odbywała się łodziami, obserwowaliśmy m.in. niewielkie, tworzące się współcześnie stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej.

Na zakończenie  wspólnie biesiadowalismy przy ognisku w Leśniczówce w Reptach Śląskich.

Wyjątkowo przyjemny wyjazd! :)