robotyka

KLASA SPORTOWA - PIŁKA NOŻNA DZIEWCZĄT

FUNDACJA ŚLĄSKIEGO CENTRUM CHORÓB SERCA I MY

Nowy projekt! Zasoby Europeana w edukacji!

Kolejne warsztaty doskonalenia zawodowego nauczycieli w Brukseli w siedzibie European Schoolnet i kolejne wyzwania przed naszymi uczniami.

Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska

Lekcja geografii w terenie!

Piękna, polska złota jesień!

Klasa 3b gimnazjum - Klasa Globtrotera - uczestniczyła wczoraj w lekcji geografii w terenie - zwiedzaliśmy Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach - Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Trasa turystyczna, którą pokonalismy,  znajduje się pomiędzy szybami Ewa (1826, głębokość 20 m) i Sylwester (1828, głębokość 30 m) i ma 600 m długości.  Podczas wycieczki, która odbywała się łodziami, obserwowaliśmy m.in. niewielkie, tworzące się współcześnie stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej.

Na zakończenie  wspólnie biesiadowalismy przy ognisku w Leśniczówce w Reptach Śląskich.

Wyjątkowo przyjemny wyjazd! :)

Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska

Kolejna Misja EarthKAM by NASA za nami!

Globtroterzy z Dwójki już trzeci raz wzięli udział w projekcie EarthKAM - Mission 56, Luty, 2017.

Zdjęcia Ziemi, zostały wykonane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS na specjalne zamówienie uczniów Gimnazjum nr 2 w Zabrzu.

Jest to projekt Fundacji imienia Sally Ride - pierwszej amerykańskiej astronautki.

Nazwa projektu – EarthKAM – w rozwinięciu oznacza Earth Knowledge Acquired by Middle school students.

Polega on na fotografowaniu powierzchni Ziemi za pomocą kamery umieszczonej na orbitalnej stacji ISS.

W ramach projektu uczniowie z całego świata zgłaszają propozycje wykonania z orbity fotografii określonych punktów na powierzchni Ziemi. Zazwyczaj przeprowadzane są cztery tego typu misje w ciągu roku. Zgłoszenia są przekazywane do kamery pracującej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która po wykonaniu zdjęć przekazuje je na Ziemię, a następnie uczniowie mogą je oglądać i analizować poprzez witrynę internetową projektu.

Projekt jest przewidziany dla uczniów w wieku gimnazjalnym.

Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska

"Zabrzańska szkoła jedną z najbardziej innowacyjnych placówek oświatowych w Europie!"

"Zabrzańska szkoła jedną z najbardziej innowacyjnych placówek oświatowych w Europie! To Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5. Popularna "Dwójka" przygotowując szereg działań z zakresu przedmiotów ścisłych, znalazła się w gronie zwycięzców europejskiego konkursu STEM4YOU Competition 2016!
To dla szkoły ogromne wyróżnienie, a dla uczniów szansa na dostanie się na wymarzone kierunki studiów."

Telewizja Zabrze

Więcej o konkursie