13 kwietnia 2016

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 oraz Urząd Miasta w Zabrzu już po raz drugi pragną zaprosić Młodzież zabrzańskich szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a także mieszkańców Miasta do udziału w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - święta ustanowionego przez Sejm RP w 2006 roku dla uczczenia polskich Żołnierzy, Policjantów i innych funkcjonariuszy II RP, którzy zostali pomordowani w 1940 roku przez sowieckie NKWD.

Inicjatywa ta narodziła się wśród Młodzieży ZSO nr 5, która zainspirowana przez jednego z nauczycieli, wyszła z propozycją uczczenia tego Dnia w szczególny sposób. Wielu uczniów zwracało uwagę, iż na temat Zbrodni Katyńskiej niewiele dowiadują się podczas programowych zajęć z historii w szkołach, gdyż program w niewielkim stopniu omawia to zagadnienie. Tak narodził się pomysł na zorganizowanie miejskich uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, na które zapraszani są uczniowie zabrzańskich szkół wraz z nauczycielami, a także mieszkańcy Miasta Zabrza.

W ubiegłym roku ilość zgłoszonych uczestników, którzy pragnęli wziąć udział w uroczystościach, przerosła oczekiwania organizatorów. W związku z tym główną część tegorocznych uroczystość przeniesiono z budynku ZSO nr 5 w Zabrzu do największej sali w Multikinie w Zabrzu, która może pomieścić znacznie więcej gości. Obchody zostały także rozbudowane o pierwszą edycję Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zbrodni Katyńskiej oraz konferencję dla nauczycieli historii i przedstawicieli służb mundurowych pt. "Zbrodnia ujawniona", które mają na celu pogłębienie wiedzy na ten temat wśród uczniów, ale także wśród pedagogów i wszystkich, którym ta tematyka jest bliska. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program tegorocznych uroczystości.

Opracował: Adam Szwedka

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 13.04.2016r.

13 kwietnia 2016r.

Dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5
oraz Urząd Miasta w Zabrzu
mają zaszczyt zaprosić
na uroczystości z okazji
Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

PROGRAM UROCZYSTOŚCI MIEJSKICH

9:00     Uroczyste rozpoczęcie uroczystości (Multikino Zabrze, ul. Gdańska 18, sala nr 13)

9:15     Wręczenie nagród laureatom I Miejskiego Konkursu Wiedzy o Zbrodni Katyńskiej

9:25     "Dotknąć historii" - multimedialny wykład wprowadzający

10:00   Projekcja filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy

12:00   "Jakby przez mgłę..."- wspomnienia potomka jednej z ofiar Zbrodni Katyńskiej

12:10   Sformowanie pochodu i przemarsz do Parku Poległych Bohaterów

12:45   Park Poległych Bohaterów:

- montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież ZSO nr 5 w Zabrzu,

- modlitwa za pomordowanych Żołnierzy i Policjantów II RP,

- Wspomnienie Pamięci,

- złożenie wiązanek kwiatów oraz zapalenie zniczy przed pamiątkowymi     tablicami

13:15   Przemarsz do KMP w Zabrzu

13:35  Hol Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu:

- zapalenie znicza oraz melodia "Śpij kolego",

- minuta ciszy,

- złożenie wiązanek kwiatów przed tablicą upamiętniającą Policjantów II RP

14:00  Zakończenie uroczystości

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

31.03.2016
godz. 9:00 - I Miejski Konkurs Wiedzy o Zbrodni Katyńskiej (aula ZSO nr 5 w Zabrzu)

godz. 9:00 - Konferencja dla nauczycieli historii i służb mundurowych (ZSO nr 5 w Zabrzu)

11-24.04.2016
godz. 9:00 - 15:00 - Wystawa "Zbrodnia Katyńska"  (budynek ZSO nr 5 w Zabrzu)

ORGANIZATORZY

ZSO nr 5 w Zabrzu

Urząd Miejski w Zabrzu

Komenda Miejska Policji w Zabrzu

patronat1

patronat2

Załączniki:

Program uroczystości
Pismo do Dyrektorów Szkół
Folder
Plakat - konferencja
Plakat - konkurs

Opracował: Adam Szwedka

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Zabrzu ma zaszczyt zaprosić Uczniów wraz z Opiekunem na uroczystości z okazji

Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni KatyńskiejPlakat1

które odbędą się 13 kwietnia 2015 r.

Ramowy program uroczystości:

9.30 - otwarcie okolicznościowej wystawy                     "1940-2015" w ZSO nr 5

- powitanie Gości i otwarcie uroczystości

10.15 - "Tato, kiedy wrócisz?" - wspomnienie syna polskiego Policjanta II RP

10.30 - "Kiedy nie powiesz prawdy..." - prelekcja multimedialna

11.15 - przemarsz do Komendy Miejskiej Policji
w Zabrzu

11.45 - minuta ciszy oraz złożenie kwiatów przed tablicą pamiątkową w KMP

12.00 - przemarsz do Parku Poległych Bohaterów

12.20 - modlitwa za pomordowanych, Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów przed pamiątkową płytą poświęconą ofiarom Zbrodni Katyńskiej

12.45 - zakończenie uroczystości

Prosimy o potwierdzenie przybycia do dn. 10 kwietnia 2015 r.

(tel.: 32 271 27 66 lub 509 022 198)

Honorowy Patronat nad uroczystościami objęli:

Śląski Komendant Wojewódzki Policji

Prezydent Miasta Zabrza