Więcej o działalności Szkoły Stowarzyszonej
na stronie UNESCO - ZSO nr 5

UNESCO Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization).

UNESCO jest organizacją wyspecjalizowaną ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie i koordynowanie działań służących rozwojowi międzynarodowej współpracy kulturalnej, oświatowej i naukowej. Zajmuje się rozwijaniem kultury pokoju na świecie, wzbudzaniem szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.

UNESCO została utworzona 16 listopada 1945 w Londynie. Obecnie organizacja zrzesza 193 państwa członkowskie i 7 państw stowarzyszonych. Siedziba UNESCO mieści się we Francji, w Paryżu.

W sierpniu 2013 roku Gimnazjum nr 2 zostało przyjęte do grona Szkół Stowarzyszonych UNESCO.

Program Szkół Stowarzyszonych UNESCO zobowiązuje szkoły do podejmowania wszelkich działań promujących kulturę pokoju i wzajemnego międzynarodowego zrozumienia. Stworzony został w 1953 roku. Polskie szkoły przystąpiły do tego programu w 1956 roku. Dziś w programie uczestniczy prawie 9600 instytucji oświatowych z 180 krajów, począwszy od przedszkoli, a skończywszy na placówkach kształcenia nauczycieli.

Przystępując do sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO placówki zobligowane są do realizacji projektów na niżej podane tematy:

• Problemy światowe i rola ONZ w ich rozwiązywaniu

• Edukacja na temat zrównoważonego rozwoju (edukacja globalna)

• Edukacja dla pokoju i praw człowieka

• Dialog kultur i religii (edukacja międzykulturowa)

• Dni, rocznice, wydarzenia organizowane pod patronatem UNESCO

Logo sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO składa się z połączonych symboli: otwartej książki (edukacja), której strony oznaczają również rozpostarte skrzydła gołębia (pokój) oraz glob ziemski (dialog kultur).

Lekcja geografii w terenie!

Piękna, polska złota jesień!

Klasa 3b gimnazjum - Klasa Globtrotera - uczestniczyła wczoraj w lekcji geografii w terenie - zwiedzaliśmy Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach - Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Trasa turystyczna, którą pokonalismy,  znajduje się pomiędzy szybami Ewa (1826, głębokość 20 m) i Sylwester (1828, głębokość 30 m) i ma 600 m długości.  Podczas wycieczki, która odbywała się łodziami, obserwowaliśmy m.in. niewielkie, tworzące się współcześnie stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej.

Na zakończenie  wspólnie biesiadowalismy przy ognisku w Leśniczówce w Reptach Śląskich.

Wyjątkowo przyjemny wyjazd! :)

Opracowała: Katarzyna Kwiatek-Grabarska

Ty i ja... wystawa pod patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Uczniowie naszej szkoły - Stowarzyszonej UNESCO  - mieli okazję zobaczyć przed Domem Muzyki i Tańca wystawę zatytułowaną „JA i TY – w poszukiwaniu nowej solidarności”. Niesamowite zdjęcia i myśli wybitnych postaci ukazywały różnorodność kulturową oraz propagowały solidarność, tolerancję i altruizm.

Opracowała: Teresa Kasza

"Warsztaty poezjoterapii"

21 marca przypada Światowy Dzień Poezji UNESCO z tej okazji biblioteki zorganizowały dla zainteresowanych tą tematyką warsztaty - "Poezjoterapia".

Tworzyliśmy przy nastrojowej muzyce własne wiersze z wycinków, z gazet. Efekty twórczości widać na jednym z zdjęć.

"Warsztaty poezjoterapii" zorganizowane zostały przez biblioteki gimnazjum i liceum.

Opracowała: Teresa Kasza

Obchody Międzynarodowego Dnia Książki UNESCO

Od 16 kwietnia 2015r. biblioteki ZSO nr 5 zapraszają na wystawę zatytułowaną "Z książką na wesoło" z okazji Międzynarodowego Dnia Książki UNESCO.
Wyeksponowane zostały również wyniki Wyborów Książek w liceum i gimnazjum.
Wystawa znajduje się na holu liceum i gimnazjum obok sekretariatów.